Oznaki awarii skrzyni biegów

Oznaki awarii skrzyni biegów
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochody to skomplikowane systemy połączonych ze sobą układów i podzespołów. Aby maszyna mogła prawidłowo działać, potrzebne jest nienaganne funkcjonowanie wszystkich tych elementów. Pierwsze oznaki awarii są często bagatelizowane lub niezauważone przez kierowców, co sprawia, że usterka pogłębia się i powoduje zepsucie kolejnych części. Podpowiadamy, jak rozpoznać awarię skrzyni biegów.   

Awaria automatycznej skrzyni biegów  

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów najczęściej pojawiającą się usterką jest ogólne zużycie mechanizmu oraz wyciek oleju ze skrzyni biegów. W przypadku wyciekającego oleju najczęściej winne są uszczelki. W miarę eksploatacji tracą one swoją elastyczność i szczelność, mogą zacząć przecierać się, pękać lub przemieszczać. Usterkę tej natury można dosyć łatwo i szybko naprawić. Dużo poważniejsze są problemy z rozłączaniem napędu lub kłopoty ze “wskoczeniem” biegu. Jeśli mimo odpowiedniej zmiany biegu, auto nie reaguje, może to świadczyć o awarii elektroniki sterującej, ale winny może być także układ hydrauliczny. Jeśli taka sytuacja zdarzy się na trasie, niezbędna może okazać się pomoc drogowa Oleśnica. Takie usterki często wymagają poważnej interwencji ze strony mechanika.  

Awaria półautomatycznej skrzyni biegów   

W półautomatycznych skrzyniach biegów często pojawiającą się usterką jest zużycie sprzęgła. Problem ten występuje, kiedy kierowca zbyt często jeździ na półsprzęgle. To błąd popełniany zazwyczaj przez młodych kierowców bez doświadczenia w prowadzeniu samochodu z półautomatyczną skrzynią biegów. Jazda i manewry przy zbyt niskiej prędkości są szkodliwe zarówno dla sprzęgła, jak i dla przekładni. Wyczucie dobrego momentu na dany manewr wymaga od kierowcy odrobiny doświadczenia i poznania danego samochodu. Wszelkie sygnały o tym, że z mechanizmem skrzyni biegów jest coś nie tak, wymagają jak najszybciej reakcji kierowcy. Chociaż da się jeździć autem, które poszarpuje przy zmianie biegów, każdy pokonany w nim kilometr, to pogłębianie problemu i zwiększanie kosztów naprawy.   

Awaria manualnej skrzyni biegów   

Przy automatycznej skrzyni biegów najczęściej zawodzi układ przenoszenia. Jego usterki objawiają się głównie zgrzytami przy zmianie biegów, luzy na drążku przy zapiętym biegu oraz wycie silnika podczas jazdy. Tych symptomów nie można ignorować, ponieważ jeśli drążek wypadnie z biegu, na przykład przy wyprzedzaniu, może to spowodować poważny wypadek. Nierzadko wadliwym elementem okazują się być również łożyska. Skrzynia biegów jumper 2.2 hdi może wymagać z czasem wymiany tego elementu, by móc na nowo funkcjonować w prawidłowy sposób. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Yan Krukov

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*