Przegląd auta – jakie czynności wykonać?

Przegląd auta – jakie czynności wykonać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Badanie techniczne auta, czyli tak zwany przegląd, należy wykonywać obowiązkowo, co najmniej raz w roku. W czasie sprawdzania stanu technicznego samochodu, należy zwrócić szczególną uwagę na konkretne elementy, które mogą szybciej lub łatwiej się zużywać. Jeśli masz jeszcze ważny przegląd auta, ale podejrzewasz, że coś zaczyna się psuć, możesz również samodzielnie zajrzeć pod maskę i w miarę swoich możliwości wykonać szybki serwis. Podpowiadamy, jak wygląda przegląd auta i co dzieje się w jego czasie.     

Jakie czynności składają się na przegląd samochodowy?  

Badanie stanu technicznego pojazdu, żeby było ważne, musi odbywać się w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Twojej okolicy. Podczas przeglądu, diagnosta sprawdza stan różnych pojedynczych części oraz całych układów, ich działanie i poziom zużycia. Na podstawie tych oględzin jest w stanie dać Ci cenne wskazówki dotyczące dalszej pielęgnacji oraz eksploatacji auta. Specjalista w OSKP może na przykład polecić Ci kosmetyki samochodowe, które lepiej zabezpieczą Twój pojazd i sprawią, że dłużej będzie on trzymał się w nienagannym stanie. 

Podczas standardowego przeglądu sprawdza się elementy, takie jak: 

  • układ kierowniczy — przede wszystkim zwraca się uwagę na ewentualne luzy oraz stan drążków kierowniczych,
  • układ hamulcowy — sprawdzenie hamowania, diagnoza stanu hamulca awaryjnego,
  • układ wydechowy — szczególnie ważna jest jego głośność oraz poziom emisji spalin,
  • oświetlenie — tu kontroluje się działanie reflektorów, stan żarówek, wykrycie ewentualnych usterek, regulacja ustawień i poziomu świateł,
  • nadwozie — bada się stan elementów nośnych w samochodzie, progów, ram, a także szyb,
  • zawieszenie — sprawdzenie, czy nie pojawiły się luzy w elementach metalowo-gumowych,
  • silnik — nacisk na ewentualne wycieki, pomiar emisji szkodliwych związków,
  • elementy bezpieczeństwa, w które jest wyposażone auto, na przykład pasy bezpieczeństwa,
  • obowiązkowe elementy wyposażenia — gaśnica, trójkąt ostrzegawczy,
  • stan ogumienia — sprawdzenie poziomu zużycia opon. 

Dodatkowe elementy, które warto regularnie sprawdzać  

Poza elementami, które obowiązkowo podlegają przeglądowi, warto zwrócić także uwagę na inne elementy, które często są pomijane. Jednym z najczęściej zapomnianych elementów w aucie jest klimatyzacja samochodowa Łódź. System wentylacji oraz klimatyzacji w samochodzie ma jednak naprawdę bardzo duże znaczenie. Jakość powietrza, którym oddychasz w aucie, ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie.

Niestety w wentylatorach oraz klimatyzatorze bardzo często zbiera się kurz, jest to także siedlisko grzybów i pleśni, z uwagi na to, że w systemach wentylacyjnych bardzo często gromadzi się wilgoć. Wdychanie rozpylonych w powietrzu drobinek pleśni czy grzybów, może prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych, w tym do rozwinięcia się astmy. Osoby z alergią na kurz również powinny regularnie sprawdzać i czyścić filtry w klimatyzacji samochodowej, by nie nasilać uciążliwych objawów choroby. 

Stan płynów w samochodzie  

Kiedy już zaglądasz pod maskę swojego samochodu, aby sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku, warto zerknąć na poziom wszystkich płynów. O ile niski poziom lub brak środka do czyszczenia szyb samochodowych można bardzo łatwo jest zauważyć, tak o niskim poziomie oleju silnikowego może przypomnieć dopiero zapalona kontrolka. Aby zawsze utrzymywać odpowiedni poziom płynów w aucie, regularnie sprawdzaj, w jakiej ilości w zbiorniku znajduje się płyn do chłodnicy, hamulcowy oraz olej silnikowy.

Zdj. główne: Kate Ibragimova/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*