Auto rodzinne to bardzo specyficzna klasa – nie musi mieć wielkich osiągnięć w przyspieszeniu do 100 km, ale lista wymagań jest długa: bezpieczny, pakowny, komfortowy… Jaki jeszcze powinien być samochód przeznaczony dla całej rodziny?
Wyruszenie w trasę z całą rodziną bywa nie lada wyzwaniem. Dwoje rodziców wraz z, załóżmy, dwójką dzieci wybiera się na dwutygodniowe wakacje. Pakują jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i sprzęty przydatne w trakcie urlopu. Zabierają ze sobą także psa. Szybko pojawia się problem: jak zmieścić się do samochodu w czwórkę z taką ilością bagażu? Nie jest to łatwe, ale dobrze wybrany samochód rodzinny powinien podołać temu wyzwaniu.
Z pewnością musi być on przestronny i pojemny. Duży bagażnik to jednak tylko połowa sukcesu – dobrze, aby wybrany model posiadał także dużą przestrzeń wewnątrz. Bardzo ułatwi to długie podróże z dziećmi, które podczas dalekich tras czują się znużone.
Wielkość kabiny należy dostosować do liczby członków rodziny. Zwykle wystarczy pięć siedzeń, ale przy większej rodzinie można pokusić się np. o wybór samochodu kombi, dużego SUV-a z siedmioma miejscami lub vana. Warto zwrócić uwagę na kwestie odpowiedniej przestrzeni w samochodzie rodzinnym również wtedy, gdy:
Samochód rodzinny musi też zapewnić naszym najbliższym odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy, i to bez względu na panujące na drodze warunki. Powinien być też niezawodny i możliwie bezawaryjny, aby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.
Warto więc zwrócić uwagę na wyniki, jakie preferowany przez nas model osiąga w profesjonalnych testach bezpieczeństwa. Poduszki i kurtyny powietrzne należą do standardowego wyposażenia współczesnych aut – nie tylko rodzinnych. W przypadku starszych samochodów, szczególnie modeli używanych, należy zwracać uwagę np. na kontrolkę sygnalizującą problemy z poduszkami. W starszych modelach, liczących sobie ponad 15 lat, warto je wymienić. Dodatkowe systemy bezpieczeństwo to m.in. technologie:
Dobrym pomysłem jest też wybór pojazdu uchodzącego za możliwie bezawaryjny. W przypadku jakiegokolwiek modelu trzeba jednak ciągle dbać o jego stan techniczny. Zwłaszcza wyruszenie w daleką trasę z rodziną powinno skłaniać kierowcę do skontrolowania stanu technicznego pojazdu.
Samochód rodzinny nie może również zbyt dużo palić. Podróże w czwórkę z zapełnionym bagażnikiem, nierzadko pokonując przy okazji ogromne odległości, mogą być same w sobie przyczyną zwiększonego spalania – nie trzeba więc wybierać modeli, które i bez tego zużywają masę paliwa.
W przypadku samochodu rodzinnego również drobniejsze udogodnienia są w cenie. Możliwość uruchomienia bez kluczyka może być zbawienna, gdy naszą uwagę zaprząta wiele innych rzeczy. Przyda się również zestaw głośnomówiący, podgrzewane fotele w zimie lub przyciemniane szyby – nieocenione w sytuacji, gdy dziecko na tylnym siedzeniu chce sobie uciąć drzemkę w trakcie podróży. Komfort poprawią także dodatkowe miejsca do pozostawienia napoju lub złącza USB.
Obecnie w większości samochodów klimatyzacja stanowi standardowe rozwiązanie. Przyda się bez wątpienia także podczas długiej trasy, kiedy to cztery lub więcej osób znajdzie się w ciasnej przestrzeni dodatkowo obarczonej bagażami. Jeszcze lepiej jeśli wybranym rozwiązaniem jest klimatyzacja wielostrefowa – pozwalająca na wybór najdogodniejszych ustawień dla poszczególnych pasażerów auta.
Ważnym udogodnieniem będzie również isofix, czyli system, który ułatwi dopasowanie dziecięcego fotelika. Natomiast później pozwoli on w zdecydowanie krótszym czasie umieścić dziecko w odpowiednim miejscu.