VAN czy SUV – co będzie lepsze dla rodziny 2+3?

VAN czy SUV – co będzie lepsze dla rodziny 2+3?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

„VAN czy SUV?” Pytanie to zyskuje w ostatnich latach coraz bardziej na sile, biorąc pod uwagę niesłabnącą modę na SUV-y. Po drugiej stronie barykady stoi jednak nieco już zapomniany typ samochodu, a mianowicie VAN. Czy w czasach panowania SUV-ów, VANy wciąż są dobrą propozycją dla rodzin 2+3? 

SUV – czy pseudo terenówka to dobre rozwiązanie dla rodziny?

Na polskich drogach aut tego typu jest ostatnimi czasy mnóstwo, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Dlaczego tak jest? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. SUV-y charakteryzują się wysokim zawieszeniem, zapewniającym lepszą widoczność względem innych samochodów, a także większymi gabarytami. Dzięki temu uważane są przez kierowców za komfortowe oraz bezpieczne. 

Biorąc pod uwagę powyższe cechy, SUV-y mogą pełnić bez większych problemów rolę auta dla rodziny w modelu 2+3. Jednak trzeba też pamiętać, że nie wszystkie SUV-y będą zauważalnie większe od standardowych aut osobowych. Dotyczy to SUV-ów kompaktowych, których gabaryty mogą być w niektórych przypadkach za małe dla pięcioosobowej rodziny. 

Wiele osób decyduje się na SUV-y również ze względu na możliwości jezdne. Chociaż tak naprawdę samochody te nie mają za wiele wspólnego z terenówkami, wciąż dobrze radzą sobie na bardziej wymagającym terenie. Minusem w tego typu pojazdach jest jednak bagażnik. Ulokowany wyżej niż w typowym aucie, czasami utrudnia spakowanie np. wózka, który do lekkich nie należy.

VAN – przestronny samochód stworzony dla większej liczby pasażerów

W dobie wszechobecnych SUV-ów ciężko znaleźć jeszcze w ofertach producentów samochodów rozbudowaną linię modeli VANów. Przez lata uważane były za idealny, a niekiedy jedyny wybór, jeżeli ktoś posiadał dużą rodzinę. W obecnych czasach najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym odchodzą jednak od tego typu nadwozi na rzecz SUV-ów właśnie. Jest to spowodowane także malejącym popytem na tego typu auta. 

Wciąż jednak VANy wyposażone są w rozwiązania, których pseudo terenówki nie posiadają i posiadać raczej nie będą. Mowa tutaj na przykład o drzwiach przesuwnych, które niezmiernie ułatwiają wsiadanie oraz wysiadanie z pojazdu. Co więcej, wnętrze VANów jest bardzo przestronne, a do tego obfituje w liczne schowki. 

Niezwykle dużą zaletą tych samochodów są również niezależne fotele. W tylnej części pojazdu nie spotkamy typowej kanapy, lecz oddzielne miejsca, które znacznie podnoszą poziom komfortu podczas podróży. Jeżeli chodzi o przestrzeń bagażową, VANy oferują użytkownikom o wiele więcej miejsca niż SUV-y.

Co zatem wybrać? VAN czy SUV?

SUV-y i VANy różnią się pod wieloma względami. Dlatego ostateczna decyzja, na który samochód się zdecydować, powinna zależeć w głównej mierze od preferencji danego kierowcy. SUV-y z pewnością wygrywają z VANami, jeśli chodzi o stylistykę. Pierwszy rodzaj aut jest zdecydowanie bardziej nowoczesny oraz lekko sportowy. 

W przypadku VANów ich wygląd często określa się jako stonowany i mało zróżnicowany, biorąc pod uwagę różne modele. SUV-y wyróżniają się także bardziej zwartą linią nadwozia, która sprawdza się w mieście. Dzięki niej można sprawniej manewrować w krętych i ciasnych uliczkach. Z kolei VANy zyskują z pewnością tym, że oferują bardzo przestronne wnętrze, wygodne fotele oraz duży bagażnik. Docenią to szczególnie rodziny, które często podróżują.

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*