Co robić, aby opony nie zużywały się za szybko?

Co robić, aby opony nie zużywały się za szybko?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Opony zarówno letnie, jak i zimowe, trzeba co jakiś czas wymieniać. Jednak co zrobić, aby nie zużywały się one za szybko? Podpowiadamy, jak odpowiednio dbać o opony, aby służyły Ci one przez długie lata.

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach

Podstawową kwestią, która odgrywa kluczową rolę w zachowaniu opon w dobrej kondycji przez możliwie długi czas, jest odpowiednie ciśnienie powietrza w kołach. Największym problemem jest ciśnienie zbyt niskie. Dlaczego? Powoduje nadmierne uginanie się opony, a co za tym idzie, dochodzi do wzrostu oporów toczenia i miejscowe przegrzewanie się konstrukcji opony. Warto także pamiętać, że niedopompowane opony są bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne związane na przykład z dziurami na drodze lub uderzeniem w krawężnik. Mając to wszystko na uwadze, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu ciśnienia – zimą należy robić to co najmniej raz w miesiącu. 

Jeśli szukasz dobrej jakości opon do swojego samochodu, koniecznie odwiedź stronę internetową https://profesjonalneopony.pl/. Znajdziesz tam nie tylko opony do auta, ale także opony przemysłowe oraz opony do quadów.  

Przebita opona

Warto też wspomnieć o tym, jak zachować się w sytuacji, gdy opona się przebije. Jeśli widzisz na desce rozdzielczej komunikat o utracie ciśnienia albo po prostu czujesz, że z jednym z kół coś jest nie tak, koniecznie zakończ jazdę. Następnie wymień koło lub tymczasowo zaklej oponę, a następnie udaj się do warsztatu. Dzięki temu zwiększa się szansa na naprawienie opony, ponieważ przejechanie nawet kilkuset metrów z przebitą oponą może skończyć się jej nieodwracalnymi uszkodzeniami. 

Nierównomierne zużycie opon

Negatywnie na żywotność opon może wpłynąć także ich nierównomierne zużycie. Dlatego też, jeśli auto ściąga albo niechętnie skręca, należy skontrolować i ustawić zawieszenie. Opony mogą ścierać się nierównomiernie także w zależności od umieszczenia na samochodzie –  w autach przednionapędowych szybciej zużywają się opony na przedniej osi, a w tylnonapędowych te na tylnej. Rozwiązaniem jest rotowanie opon, czyli planowa zmiana ich położenia co sezon. Pamiętaj też, że im dynamiczniej jeździsz, tym szybciej zachodzi nierównomierne zużycie opon i tym częściej warto myśleć o rotowaniu kół czy też samych opon. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem ciężkiego SUVa, ponieważ w przypadku tych samochodów bardzo często dochodzi do nadmiernego zużycia opon z prawej strony, co wynika z ich większego obciążenia, na przykład podczas jazdy na rondach. 

Przechowywanie opon

Niezwykle ważną rolę w przedłużeniu żywotności opon ma także ich prawidłowe przechowywanie. Jednak prawidłowe, to znaczy jakie? Nieużywane opony bezwzględnie powinny być przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu w pozycji stojącej, kompletne koła mogą z kolei leżeć jedno na drugim. Pamiętaj także, że opon zimowych pod żadnym pozorem nie można wystawiać na mocne słońce w okresie letnim, ponieważ niemal na pewno sprawi to, że ta część opony, która jest bardziej narażona na działanie promieni UV, pokryje się siecią mikropęknięć i stwardnieje. Również przechowywanie opon blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki i kaloryfery, nie jest najlepszym pomysłem.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*