Aixam GTR Crossover – czym charakteryzuje się ten pojazd?

Aixam GTR Crossover – czym charakteryzuje się ten pojazd?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aixam GTR Crossover to wyjątkowy okaz na rynku motoryzacyjnym. Model ten kusi przede wszystkim swoją lekkością i łatwością jazdy. Co warto wiedzieć o tym samochodzie?

Auto dla niepełnoletnich kierowców

Aixam GTR Crossover to pojazd, którym można jeździć, posiadając prawo jazdy kategorii B1. Oznacza to, że aby legalnie go prowadzić, kierowca musi mieć ukończone nie 18, a 16 lat.

Dzieje się tak, ponieważ polskie prawo pozwala 16-latkom na prowadzenie aut, których masa nie przekracza 550 kg – a tak też jest w przypadku tego modelu. Taki samochód będzie idealnym prezentem dla niepełnoletniego fana motoryzacji, który mimo swojego młodego wieku chciałby zacząć nabierać doświadczenia za kółkiem.

Miniauto dla czterech osób

Istotną zaletą pojazdu są cztery miejsca dla pasażerów. Niekoniecznie musi to być regułą, jeśli chodzi o miniauta. Jednak w Aixamie GTR Crossover spokojnie oprócz kierowcy zmieszczą się jeszcze trzy osoby.

Długość modelu wynosi nieco ponad 3 m, natomiast jego rozstaw osi – 2 m. Niestety naturalną konsekwencją umieszczenia czterech siedzeń w tak niewielkim samochodzie jest niższy stopień komfortu. Podczas gdy kierowca oraz pasażer siedzący z przodu będą mieli stosunkowo sporo miejsca podczas jazdy, osobom siedzącym z tyłu może być już zdecydowanie mniej wygodnie.

Ze względu na niewielkie rozmiary i – co za tym idzie – obniżony poziom komfortu, w Aixamie GTR Crossover najlepiej będzie poruszać się po mieście lub pokonywać inne niedługie dystanse. Również dlatego, że nie osiąga on dużej prędkości, przez co trudno byłoby poruszać się nim na przykład po autostradach. Model ten może nie być też najlepszym wyborem dla wysokich kierowców – samochód nie posiada regulacji kolumny kierowniczej.

foto: aixam.pl

Dodatkowe zalety Aixam GTR Crossover

Kupując podstawową wersję modelu, możemy liczyć, że będzie wyposażony w odtwarzacz CD, szyby elektrycznie sterowane, czujniki parkowania, felgi z lekkich stopów, światła przeciwmgielne, relingi dachowe, stojak na kubki, pojemnik na monety, system nawiewu i rozmrażania szyb oraz reflektory halogenowe.

Oprócz tego Aixam GTR Crossover charakteryzuje się bardzo estetycznym, przyjemnym dla oka wnętrzem. Fotele przednie wykonane są w nowoczesnym stylu, a tapicerka z tworzywa wysokiej jakości.

Bezpieczeństwo jazdy

To punkt ważny dla każdego rodzica, którego niepełnoletnie dziecko będzie poruszało się po mieście samochodem. Na szczęście model Aixam GTR Crossover jest pod tym względem idealny na pierwszy samochód – lekki i łatwy w obsłudze, ale nie nadaje się do szybkiej jazdy.

Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć to miniauto, to 98 km/h. W samochodzie został zastosowany dwucylindrowy silnik o mocy 20 KM oraz skrzynia bezstopniowa. Niestety przez to pojazd rusza z niewielkim opóźnieniem. Mamy jednak pewność, że nastolatek nie będzie osiągał zawrotnych prędkości na drogach.

Oprócz tego we wszystkich modelach samochodów marki Aixam – a więc również w tym – znajdziemy wzmocnione mocowania pasów bezpieczeństwa, zbiornik paliwa wykonany z polietylenu wysokiej jakości oraz dwustopniowe bezpieczne zamki do drzwi. Auto wyposażone jest w system hamulcowy z ABS i ma odpowiednio zwiększony rozstaw kół.

żr. fotografii: aixam.pl

Koszty zakupu i jazdy

Nabycie nowego, nieużywanego modelu Aixam GTR Crossover to koszt niespełna 13 000 euro, czyli około 58 500 zł. Używane modele kupimy jednak już od 30 000 zł. Natomiast zużycie benzyny w samochodzie, jak deklarują producenci, jest na poziomie 6 litrów na 100 km.

Zdj. główne: Lorenzo Fustaino/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*