VW UP! – czy to idealne auto do miasta dla kobiet?

VW UP! – czy to idealne auto do miasta dla kobiet?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Małe auta z segmentu A nadal znajdują swoją niszę, a jednym z najważniejszych przedstawicieli tej grupy bez wątpienia jest Volkswagen Up!

Segment A praktycznie od zawsze stał trochę na uboczu rynku, choć być może to właśnie ten fakt sprawia, iż nadal jest się on w stanie utrzymywać na wodzie mimo naprawdę wielu zmian w branży motoryzacyjnej przez ostatnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Samochody należące do tych najmniejszych na rynku przetrwały dominację sedanów, ofensywę swoich większych braci, czyli hatchbacków, a teraz również i crossoverów oraz SUV-ów i nie wygląda na to, by ich pozycja miała w najbliższym czasie osłabnąć.

Samochody z segmentu A to auta stworzone w bardzo prostym celu – by dawać kierowcy maksimum mobilności w mieście. Małe rozmiary pozwalają na łatwiejsze manewrowanie w sporym ruchu, a także umożliwiają parkowanie w większej liczbie miejsc. Zużywają również naprawdę mało paliwa, choć nie oferują za wiele wygód oraz ogromnej ilości miejsca. W tym sektorze Volkswagen Up! jest bardzo mocnym graczem. Czy jest to idealny model dla kobiet, które potrzebują sprawnego auta zdolnego do dynamicznej jazdy po mieście?

Volkswagen Up! – co znajdziemy pod maską?

Volkswagen Up! charakteryzuje się ciekawą nazwą z wykrzyknikiem stanowiącym integralną jej część, co często przysparza wielu osobom, w tym nawet dealerom, sporo wątpliwości. Teraz jednak nie o wyjątkowej nazwie, a o tym, co napędza ten najmniejszy samochód w gamie niemieckiego giganta.

Gama silnikowa na przestrzeni 11 lat, bo dokładnie przez taki okres produkowany jest Up!, jest całkiem imponująca, jak na segment A. Jeżeli chodzi o silniki całkowicie benzynowe, możemy wybierać spośród czterech jednostek o pojemności jednego litra. Ich moc waha się w przedziale 60–115 KM, a ta górna wartość jest już dość imponująca, w szczególności zważywszy na fakt, iż Up! waży mniej niż tonę.

Możemy również znaleźć jednostki z fabryczną instalacją gazową (o mocy 68 koni mechanicznych), a także wyjątkowego Volkswagena e-Up!, którego moc wynosi 82 konie mechaniczne.

Volkswagen Up! – wady oraz zalety

Volkswagen Up!, jak każdy inny samochód z segmentu A, posiada wiele nieocenionych zalet, lecz nie wolno również zapominać o minusach tego pojazdu. Zerknijmy jednak na oba aspekty, dzięki którym uzyskamy lepszy przekrój całej sytuacji.

Zaczniemy od plusów, a wśród nich znajdziemy oczywiście małe rozmiary zewnętrzne oraz bardzo dobry układ kierowniczy, który zapewnia naprawdę świetną zwrotność, niezwykle przydatną w mieście. Dodatkowo Volkswagen Up! jest pojazdem dość ekonomicznym, a wnętrze – jeżeli oczywiście mierzyć ten model miarą innych tego typu aut – jest całkiem przestronne. Silniki mimo małego zużycia paliwa są również całkiem zrywne, co na pewno jest dla wielu osób ważne.

Co zaś możemy wymienić jako minusy tego modelu? Przede wszystkim fakt, iż wysoko położony środek ciężkości często można odczuć przy mocnych podmuchach wiatru, choć w mieście trudno będzie to zauważyć. Dodatkowo wielu recenzentów ma wątpliwości co do jakości wykonania wnętrza, a także do działania skrzyni biegów. 

Czy więc Volkswagen Up! jest pojazdem godnym polecenia? Z pewnością każdy musi taki zakup rozważyć samodzielnie, robiąc bilans plusów oraz minusów, lecz bez wątpienia jest to rozsądny wybór w swojej klasie!

Zdj. główne: Simon Maage/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*