Przestronne i rodzinne kombi czy SUV – co lepiej wybrać?

Przestronne i rodzinne kombi czy SUV – co lepiej wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Narodziny pierwszego lub kolejnego dziecka to czas wielkich zmian. Malowanie pokoju, zakup mebli dziecięcych, skompletowanie wyprawki do szpitala to nie wszystko. Często konieczna jest także wymiana auta na większe. 

Dla rodzin polecane są SUV-y i pojazdy w wersji kombi. Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze?

Jeszcze kilka lat temu mając do wyboru kombi lub SUV-a, raczej skłanialibyśmy się ku tej drugiej opcji. Nowoczesna myśl konstrukcyjna sprawiła jednak, że wielu producentów samochodów poszło o krok naprzód, jeśli chodzi o budowę nadwozia pojazdów w wersji kombi.

Wygląd Hondy Accord, Mitsubishi Galanta czy Nissana Primera P12 mógł odstraszać. Dziś nasze oczy cieszą się widokiem Toyoty Avensis czy Peugeota 508 nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Oczywiście zmiany nastąpiły także w pojazdach typu SUV, można powiedzieć, że nawet większe, biorąc pod uwagę rankingi sprzedaży, gdzie ten rodzaj pojazdu często jest na pierwszym miejscu.

SUV czy kombi – różnica w długości 

Może nie jest to znacząca różnica, ale większość pojazdów w wersji kombi jest po prostu dłuższa od SUV-ów. Nie można się temu dziwić, w końcu zamysł konstruktorów na tym polegał. Trzeba jednak zauważyć, że niesie to za sobą kilka różnic. Przede wszystkim kombi prawdopodobnie będzie miało dłuższy bagażnik, a także więcej miejsca na nogi w drugim rzędzie foteli, niestety kosztem problemów z parkowaniem na ciasnych parkingach. 

SUV-y będą krótsze, ale wyższe i często nieco szersze, co także nie pozwoli na szybkie, zwinne manewrowanie po ciasnych uliczkach. Natomiast w niektórych modelach bagażnik będzie wyższy. Piszemy w niektórych, bo tak naprawdę mnóstwo kwestii zależy od konkretnego modelu SUV-a i pojazdu w wersji kombi.

SUV – bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa

Kwestia, która może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść dużych SUV-ów, to oczywiście bezpieczeństwo. W żaden sposób nie chcemy ujmować go modelom kombi, jednak wyższe, większe i cięższe modele, często z napędem na cztery koła, mają większe szanse na mniejszą ilość uszkodzeń podczas kolizji. To przekłada się na większe bezpieczeństwo wszystkich osób w pojeździe. Oczywiście tylko teoretycznie, bo wiele zależy od strony i siły uderzenia. Niemniej jednak, SUV-y uważane są za najbezpieczniejsze auta osobowe.

Co wybrać? SUV czy kombi?

Nie ma jednego zwycięzcy, przede wszystkim obie wersje pojazdów to przestronne wnętrze i sporo miejsca w bagażniku. SUV wygrywa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, kombi natomiast będzie miało dłuższy bagażnik, ale czy pojemniejszy? Wszystko zależy od konkretnego modelu. Dlatego też wybór wygranego w tym pojedynku pozostawiamy do indywidualnej oceny. Wiele zależy od zainteresowań i gustu, a o tym się nie dyskutuje.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*