Przyczyny ściągania auta na boki

Przyczyny ściągania auta na boki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nieważne jest to, jakim autem jeździsz i jakiego stylu jazdy jesteś zwolennikiem, czy masz prawo jazdy od trzydziestu lat, czy dopiero co odebrałeś “plastik”. Wszyscy kierowcy zgadzają się w jednej kwestii – przyczepność samochodu oraz kontrola nad pojazdem to podstawa bezpieczeństwa na drodze, które choć często jest brane za pewnik, nie jest gwarancją. Zobacz, co może być przyczyną utraty stabilności podczas jazdy i ściągania auta na boki, i jak temu zaradzić. 

Nieodpowiednie ogumienie

Opony to fundament auta, to, wprawione w ruch one sprawiają, że samochód płynnie porusza się na kołach. Kluczem do bezpiecznej, ekonomicznej i stabilnej jazdy, są odpowiednie opony. Niestety jeśli ogumienie na kołach jest już “łyse”, czyli bieżnik jest zbyt płytki, kierowca bardzo łatwo może stracić panowanie nad autem. Można powiedzieć, że na takich oponach, samochód wręcz ślizga się po nawierzchni drogi. Może to powodować ściąganie pojazdu w różne, niezamierzone przez kierowcę kierunki. To ogromne zagrożenie na drodze. Nie dość, że auto “jedzie, jak chce”, to jeszcze droga hamowania na takich oponach wydłuża się nawet o kilka metrów. Wymieniaj opony regularnie, poza zmianą z letnich na zimowe i odwrotnie, kontroluj też, czy guma nadaje się jeszcze do dalszej eksploatacji. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, koniecznie zareaguj i kup nowe opony, na przykład na https://plusgum.pl/

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach

Żeby samochód jeździł dokładnie tak, jak nakaże mu kierowca, ciśnienie w oponach musi być równe. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w tym obszarze, auto od razu zacznie zjeżdżać na tę stronę, po której ciśnienie w oponie jest inne od reszty. Zbyt wysokie ciśnienie może podwyższać ryzyko pęknięcia opony, co jest niezwykle niebezpieczne, z kolei zbyt niskie, zwiększa spalanie auta. Jest to więc nie tylko problem bezpieczeństwa i kontroli nad torem jazdy samochodu, lecz także większe obciążenie dla portfela. Jako że ceny benzyny nie maleją, warto zadbać o to, by opony miały odpowiednie ciśnienie. Pęknięcie opony, zwłaszcza w czasie jazdy, to właściwie pewna kolizja, ponieważ w takim momencie, natychmiast tracisz kontrolę nad pojazdem, może też dojść wręcz do wybuchu i rozerwania opony na strzępy. 

Złe wyważenie oraz zbieżność kół

O ile poprzednie problemy możesz całkiem łatwo rozwiązać na własną rękę lub z pomocą wulkanizatora, tak tych dwóch parametrów samochodu nie skorygujesz samodzielnie. Jeśli przyczyną problemu ze ściąganiem auta na boki jest złe wyważenie kół lub ich zbieżność, nie obędzie się bez wizyty w warsztacie samochodowym. Tylko profesjonalni mechanicy mają odpowiedni sprzęt do tego, by naprawić te usterki. Dobrze wyważone auto będzie trzymało narzucony tor jazdy i nie zboczy z niego, jeśli kierowca nie wykona odpowiedniego manewru. To samo tyczy się zbieżności kół, jeśli coś jest nie tak, od razu to poczujesz. Uwierz, trudno nie zorientować się, że z kołami samochodu coś nie gra. 

Prowadzenie samochodu to przyjemność, wygoda, ale też wielka odpowiedzialność. Jako kierowca, dbasz o komfort i bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników drogi i uczestników ruchu. Jednym z obowiązków kierowcy jest pilnowanie, by jego pojazd był w dobrym stanie technicznym. Wszelkie nieprawidłowości, w tym ściąganie auta na boki podczas jazdy, muszą być sprawdzone przez mechanika i niezwłocznie naprawione. 

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*