Prosta umowa kupna-sprzedaży auta – gdzie znaleźć wzór?

Prosta umowa kupna-sprzedaży auta – gdzie znaleźć wzór?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno samochodu jest bardzo ważnym momentem w życiu większości ludzi. Niektórzy mogą sobie pozwolić na zakup auta prosto z salonu. Inni stawiają na kupno samochodów używanych z komisów albo od osób prywatnych. Jeżeli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, musisz zwrócić szczególną uwagę na umowę kupna-sprzedaży auta – warto ją dokładnie przeczytać przed podpisaniem, być świadomym znaczenia zawartych w niej terminów, a także informacji, które powinna zawierać dana umowa.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Jeśli jesteś osobą, która chce sprzedać używane auto albo właścicielem komisu, znajomość wzorów umów i tego, jak powinny być skonstruowane, powinna być dla ciebie wyjątkowo istotna. Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy sprzedajesz auto, umowa kupna-sprzedaży to niebywale ważny element, na który musisz zwrócić szczególną uwagę.

Kluczowymi informacjami pozwalającymi na spisanie nawet najprostszej umowy kupna-sprzedaży auta to dane osobiste kupującego i sprzedającego (inaczej: sprzedawcy i nabywcy). W umowie powinny być zawarte imiona i nazwiska obu stron, ich numery PESEL, miejsca zamieszkania, rodzaj i numery dokumentów tożsamości oraz organy wydające te dokumenty, a w razie potrzeby również NIPy. Te podstawowe informacje pozwolą łatwo zidentyfikować osoby zaangażowane w transakcje w razie jakichkolwiek wątpliwości. Oczywiście równie ważne są dane sprzedawanego samochodu, najlepiej podane jak najbardziej szczegółowo: marka, rok produkcji, numery silnika, nadwozia, rejestracyjny czy aktualny przebieg. Warto też podać inne cechy samochodu, takie jak kolor, pojemność silnika czy bagażnika. Pozostałe podstawowe dane to wartość samochodu (zapisana zarówno liczbowo, jak i słownie) oraz data i miejsce zawarcia umowy, a także podpisy obydwu stron.

Skąd wziąć prostą umowę kupna-sprzedaży swojego pojazdu?

W internecie można znaleźć wiele wzorów gotowych umów kupna-sprzedaży, które wymagają tylko uzupełnienia odpowiednich danych. Znajdziemy również generatory takich dokumentów, które po wprowadzeniu odpowiednich danych wygenerują się nam same w wybranym przez nas formacie. Przykładowo umowa kupna sprzedaży samochodu na autoumowa.pl może zostać wygenerowana nawet w 3 minuty, a wypełnienie wszelkich potrzebnych do niej danych jest proste i intuicyjne. Takie gotowe wzory i generatory są oczywiście bardzo wygodne, jednak nie powinniśmy na nich polegać w stu procentach. Gdy korzystasz z generatorów albo wzorów umów, zawsze dokładnie przeczytaj czy wszystko w takiej umowie jest w porządku i na pewno odpowiada potrzebom twojej transakcji. Sprawdź kilka razy prawidłowość uzupełnionych danych, a także gotowych zapisów umowy. Jeśli sprzedający i kupujący oferuje ci gotowy wzór dokumentu, sprawdź go dokładnie, aby uniknąć nieprzyjemnych niedogodności.

Umowa kupna-sprzedaży – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz podanych wyżej podstawowych danych można dołączyć do umowy dodatkowe załączniki, które usprawnią proces transakcji i pozwolą uniknąć wątpliwości. Jednym z takich przydatnych aneksów jest oświadczenie nabywcy o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu przed jego nabyciem. Spokojnie, jeżeli sprzedający w dniu sprzedaży ukrył jakąś poważną wadę auta, nabywca nawet po podpisaniu takiego dokumentu będzie mógł domagać się zwrotu pieniędzy. Warto też dodać oświadczenie sprzedającego, że samochód jest jego własnością, wolną od jakichkolwiek wad prawnych i praw osób trzecich. Nikt z nas nie chce przecież kupić kradzionego auta, a wymóg podpisania takiego aneksu na sprzedającym powinien rozwiać nasze podejrzenia co do takiej ewentualności.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*