Jak wybrać kredyt samochodowy?

Jak wybrać kredyt samochodowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zamierzasz kupić samochód, finansując go kredytem? Nie ma w tym nic złego, o ile dokładnie przeanalizujesz dostępne oferty. Dzięki temu dotrzesz do finansowania, które nie tylko wpisuje się w twoje potrzeby, ale też nie spowoduje nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

Osoby, które przymierzają się do zakupu pojazdu, mają do wyboru dwa rozwiązania: kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Chociaż pierwsza opcja pozwala na przeznaczenie środków na dowolny cel, drugie rozwiązanie jest zwykle tańsze. 

Ile kosztuje kredyt samochodowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od parametrów konkretnej oferty. Można jednak wykorzystać kalkulator kredytów samochodowych online, aby oszacować wysokość miesięcznej raty oraz całkowitą kwotę do spłaty. 

Pamiętaj, że na koszt finansowania wpływają m.in. takie czynniki jak:

  • oprocentowanie
  • koszty pozaodsetkowe
  • cena pojazdu
  • okres finansowania.

Dlatego w dużej mierze to także od ciebie zależy, ile ostatecznie będzie kosztować cię zakup pojazdu na kredyt. 

Kredyt samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Kredyty samochodowe, mimo że wykazują wiele podobieństw, mogą się znacznie różnić. Warto bowiem mieć świadomość, że banki mają prawo do narzucania opłat indywidualnie – zgodnie z własną polityką wewnętrznie. O ile więc oprocentowanie może być podobne, spore różnice będą widoczne np. w prowizji – opłacie, która także wpływa znacząco na wysokość miesięcznej raty.

  • Koszty kredytu

To, ile zapłacisz za kredyt, zależy nie tylko od wysokości oprocentowania. Z tego powodu oferty finansowania należy porównać pod kątem całkowitych kosztów. Z pomocą przychodzi RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To wskaźnik uwzględniający nie tylko oprocentowanie, ale także tzw. koszty pozaodsetkowe.

Zwykle jest tak, że im niższe RRSO, tym mniejsza całkowita suma do spłaty.

  • Okres finansowania

Chociaż kredyty samochodowe udzielane są na kilka lat, różne banki mogą proponować różne okresy finansowania. Dlatego warto uwzględnić to przy wyborze, uwzględniając m.in. swoje oczekiwania pod kątem wysokości miesięcznej raty, czy całkowitej kwoty do spłaty.

Pamiętaj! Im dłuższy okres finansowania, tym niższa miesięczna rata. Musisz jednak liczyć się z nieco wyższą całkowitą sumą do spłaty – w porównaniu do kredytu udzielanego na krótszy czas. Warto jednak dokładnie przeanalizować finansowe różnice, ponieważ może okazać się, że nie będą one zbyt duże, a – przy wydłużeniu spłaty – pozwolą znacząco odciążyć budżet. 

  • Wymagane formalności

Kredyty samochodowe warto porównać pod kątem wymaganych formalności – mimo że większość banków narzuca konieczność spełnienia podobnych kryteriów. Czasami jednak zachodzi obowiązek założenia konta osobistego czy skorzystania z innych produktów bankowych, aby móc uzyskać zniżkę na prowizję itp. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie finansowanie wybrać, najlepszy kredyt samochodowy na finanse.rankomat.pl możesz znaleźć. Korzystając z dostępnego kalkulatora szybko dowiesz się, gdzie masz szansę na najtańszy kredyt wpisujący się w twoje oczekiwania. 

Zdjęcie główne: Anthony Shkraba/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*