Jakie są rodzaje filtrów w samochodzie?

Jakie są rodzaje filtrów w samochodzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Samochód to skomplikowana maszyna, w której jest mnóstwo części i podzespołów, a każdy element pełni istotną funkcję. Wszystkie części mają duże znaczenie dla sprawności pojazdu. Ważne są na przykład filtry, jakie ich rodzaje znajdziemy w aucie?

Można wymienić kilka typów filtrów, które wpływają znacząco na stan i eksploatację pojazdu. O tym, by systematycznie wymieniać płyny i filtry samochodowe, w wyznaczonym terminie, trzeba więc pamiętać. Ich zakup nie jest drogi, podobnie jak cena za tego typu usługi.

Postaw na dobry warsztat samochodowy

Zdarzają się kierowcy, którzy przekraczają terminy wymiany filtrów. Wielu jest też takich, którzy chcąc zaoszczędzić, stawiają na filtry gorszej jakości lub wymieniają je na własną rękę. Tym samym zapominają o tym, że są istotne dla stanu pojazdu i komfortu jazdy. Znacznie lepszą propozycją jest odwiedzenie sprawdzonego warsztatu jak Q Service Castrol. Ze względu na rosnącą liczbę zadowolonych klientów co roku otwierają się nowe punkty. Jeśli jesteśmy ciekawi, czy i w naszej okolicy już się znajdują, łatwo sprawdzimy to na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-oleju-i-filtra-oleju/.

Być może o wymianie filtrów myślimy przy okazji przeglądów. Tego typu usługę również Q Service Castrol świadczy, a listę warsztatów, w których się ją realizuje, również znajdziemy poprzez wyszukiwarkę https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-przeglad-podstawowy/. A jakie filtry się wymienia?

Rodzaje filtrów samochodowych

Wspomnieliśmy, że filtrów samochodowych jest kilka, co się do nich wlicza i za co poszczególne filtry odpowiadają?

  • Jednym z podstawowych i najważniejszych jest filtr oleju silnikowego, których chroni silnik i oczyszcza z zabrudzeń, jakie dostają się do oleju wraz z powietrzem. Zapobiega szybkiemu zużywaniu się silnika.
  • Następny jest filtr powietrza. On z kolei odpowiada za oczyszczanie powietrza trafiającego do komór spalania. Eliminuje kurz, pyły, owady. Bez systematycznej konserwacji auto będzie mieć gorsze osiągi, a zanieczyszczenia mogą trafić do silnika.
  • Dalej jest filtr paliwa odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z cząstek stałych i osadów. Brak jego wymiany skutkuje szybszym zużyciem się spryskiwaczy.
  • I na koniec filtr kabinowy. Wyżej wymienione filtry wpływają na stan techniczny samochodu i żywotność poszczególnych podzespołów. Tutaj sytuacja jest nieco inna, bo filtr kabinowy ma znaczenie dla zdrowia osób znajdujących się w aucie. Ma za zadanie chronić przed dostawaniem się do wnętrza kurzu i pyłków.

Jak często należy wymieniać filtry?

Najprościej byłoby powiedzieć, że wtedy, kiedy się zużyją, ale to nie takie proste. Wiele zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z samochodu i jakie są zalecenia producenta danego filtru. Mając wątpliwości co do tego, czy filtr jest zużyty lub kiedy należy go wymienić, najlepiej zapytać podczas przeglądu mechanika. Dbanie o filtry pozwoli zapobiec poważniejszym awariom, a także zwiększy bezpieczeństwo podczas jazdy.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*