Czy opłaca się sprzedać auto po wypadku?

Czy opłaca się sprzedać auto po wypadku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie jest to zbyt pozytywna informacja, ale każdy poważny wypadek obniży wartość Twojego pojazdu. Wydaje się to dość oczywiste, jeśli masz duże wgniecenie lub brakujące lusterko, poważne uszkodzenie konstrukcji lub całkowicie zgnieciony tył i nawet jeśli Twoje ubezpieczenie pokryje koszty naprawy i wyeliminuje szkody, a pojazd będzie wyglądał jak nowy, wypadek ten stanie się częścią historii samochodu, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem wielu różnych baz danych.

Tak więc fakt, że miałeś wypadek jest tam wymieniony i obniży wartość samochodu bez względu na wszystko. Będzie to miało duże znaczenie, jeśli np. wymieniasz samochód z dealerem, który może stracić tysiące złotych z powodu poprzedniego wypadku.

Twój samochód traci na wartości po wypadku z prostego powodu – nie jest już tak dobry, jak kiedyś. Wygląda gorzej, może działać gorzej i prawdopodobnie ulegnie poważniejszym uszkodzeniom, jeśli później ulegnie kolejnemu wypadkowi z powodu problemów strukturalnych.

Rodzaj posiadanego samochodu również będzie miał duży wpływ na amortyzowaną wartość po wypadku, tak samo jak sam wypadek. Komik Tracy Morgan miał używane auto za 2 miliony dolarów (Bugatti Veyron), które doznało minimalnego uszkodzenia przedniego błotnika w niewielkim wypadku i natychmiast straciło 200 000 dolarów na wartości. To ogromna strata, zwłaszcza z polskiej perspektywy. Z drugiej strony, jeśli jeździsz Fordem Taurusem i doznajesz takich samych uszkodzeń, utrata wartości wgniecionego błotnika może wynosić najwyżej kilka tysięcy.

Wiek Twojego samochodu, liczba przejechanych kilometrów oraz popularność marki i modelu to czynniki, które mają również wpływ na amortyzację pojazdu, co sprawia, że ​​obliczenie straty po wypadku jest tak trudne do dokładnego określenia. Jeśli Twój samochód był w dobrym stanie i był regularnie konserwowany przed wypadkiem, łatwiej będzie Ci zorientować się, jaka jest jego wartość.

Czy można jakoś zwiększyć wartość pojazdu?

Możesz nie być w stanie poprawić wartości samochodu uszkodzonego w wypadku per se, ale jest pewien sposób. Możesz zgłosić roszczenie o obniżoną wartość do firmy ubezpieczeniowej drugiego kierowcy, jeśli to on był winny wypadku. Dzięki temu odzyskasz różnicę w wartości Twojego samochodu sprzed wypadku, a jaką był wart po dokonaniu naprawy. Oczywiście nie zawsze możesz to zrobić, ale to jest to jakieś wyjście, więc warto się nim zająć. Wycena samochodu będzie tutaj nieocenioną usługą, dzięki której będziesz wiedział, na czym stoisz.

Sprzedaż

Sprzedaż samochodu po wypadku będzie bardzo podobna do każdej sprzedaży auta, której możesz dokonać w skupie aut, np. w skupie Auto Kurek, o którym więcej dowiesz się na stronie https://www.auto-kurek.pl/skup-aut/ .Jeśli samochód został naprawiony i jest sprawny, możesz wybrać sprzedaż prywatną lub sprzedać dealerowi, ale w obu przypadkach należy otwarcie mówić o historii samochodu. Nie powinieneś robić nic, aby ukryć to, co się stało, ponieważ na dłuższą metę mogłoby to powrócić i wywołać skutki prawne.

Dealer może próbować zdjąć z samochodu maksymalną możliwą wartość z powodu wypadku, więc miej to na uwadze. Prywatna sprzedaż może pozwolić Ci poprosić o trochę więcej, ale upewnij się, że bierzesz pod uwagę właściwą wartość na podstawie amortyzacji. Pamiętaj też, że prywatna sprzedaż może być w rzeczywistości trudniejsza, ponieważ ludzie prawdopodobnie będą nieufni wobec każdego pojazdu z historią wypadków z obawy, że nie będzie on niezawodny. To z kolei oznacza, że ​​sprzedaż może być znacznie trudniejsza, a potencjalny nabywca może naciskać na lepszą ofertę, niż w rezultacie jesteś skłonny zaoferować.

Jeśli masz raport od mechanika, który naprawił Twój samochód po wypadku, szczególnie taki, który pokazuje, że naprawione uszkodzenia były drobne i niestrukturalne, może to znacznie przyczynić się do maksymalizacji wartości samochodu na sprzedaż. 

Jeśli samochód nie został naprawiony i jest w bardzo złym stanie, najlepszym rozwiązaniem może być złomowanie lub sprzedaż części, które można odzyskać. Jest to ostatnia deska ratunku, gdy wszystko inne zawiodło, lub najlepsza opcja, jeśli Twój samochód doznał katastrofalnych uszkodzeń, które spowodowały, że nie można go było naprawić lub naprawa jest tak kosztowna, że ​​nie jest nawet warta zachodu. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*