Co to jest opona bieżnikowana i kiedy warto ją stosować?

Co to jest opona bieżnikowana i kiedy warto ją stosować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stosowanie odpowiedniego rodzaju ogumienia wpływa na bezpieczeństwo w trakcie pracy i jazdy oraz na komfort i efektywność poruszania się po drogach publicznych, prywatnych, na polu czy w lesie. W teorii najlepiej kupować nowe opony, ale nie zawsze jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Dlaczego? Kiedy lepszym rozwiązaniem jest opona bieżnikowana? Podpowiadamy!

Głównym elementem budowy opony, wpływającym na jej właściwości jezdne jest bieżnik. To on przekłada się na jakość hamowania, trzymanie się powierzchni i możliwość skutecznego ruszania na różnym terenie. Opona bieżnikowana to typ ogumienia, w którym właśnie bieżnik gra istotną rolę.

Czym są opony bieżnikowane? Jakie są ich zalety?

Opona bieżnikowana to typ odnowionej opony, na którą nakłada się nową (i grubszą) warstwę bieżnika. Specjaliści ściągają starą powłokę, kontrolują stan techniczny egzemplarza (np. kwestię stelaża i wewnętrznej strony), a gdy wszystko jest w porządku, kładą gruby i prawidłowy bieżnik.

Dzięki temu opona bieżnikowana ma właściwości zbliżone (a niekiedy nawet lepsze) od nowych opon, redukując zjawisko aquaplaningu, umożliwiając poruszanie się w trudniejszych warunkach i korzystnie wpływając na drogę hamowania. Podkreślmy też, że regenerowane ogumienie jest tańsze od zakupu nowych egzemplarzy

.

W jakich sytuacjach opona bieżnikowana będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim opony bieżnikowane nadają się do wykorzystywania w maszynach rolniczych czy przemysłowych, gdzie zakup nowego ogumienia wiąże się z ogromnymi kosztami. Pamiętaj również, że grubsza warstwa bieżnika pozytywnie wpływa na właściwości jezdne takiego przemysłowo-rolniczego pojazdu.

Opony te są też cięższe, grubsze i stabilniejsze. To pozwala zachować lepsze właściwości jezdne w trudnych warunkach. Świetnie sprawdzają się więc w trakcie jazdy offroadowej, poza ulicami publicznymi. Jeżeli z kolei szukasz alternatywnego (tańszego) rozwiązania dla opon nowych, a nie chcesz kupować „używek” – bieżnikowanie może być także rozwiązaniem idealnym dla Ciebie.

Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Jeżeli regenerowany egzemplarz opony na stabilny i mocny stelaż, a bieżnikowany model bierzesz ze sprawdzonej firmy – nie musisz się obawiać. Wykonanie bieżnikowania zgodnie ze sztuką wręcz poprawia właściwości jezdne pojazdu i bezpieczeństwo użytkowników. Nie musisz obawiać się bardzo bieżnikowania i regenerowania ogumienia. Zdrowy rozsądek i działanie zgodne z zasadami tylko pozytywnie przekładają się na poziom ochrony.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mike B

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*