Wyższa akcyza na auta używane? Rząd zaciera ręce

Wyższa akcyza na auta używane? Rząd zaciera ręce
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Rozważamy powrót do regulacji podnoszącej akcyzę na samochody używana – poinformowała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że celem jest nieopłacalność sprowadzania takich aut do Polski.

Sztuczna ingerencja w rynek

Wicepremier Emilewicz zabrała głos w konferencji prasowej zatytuowanej „Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności. Wyniki programu akceleracyjnego Pilot Maker Electro ScaleUp”.

Wicepremier przypomniała, że nasz system akcyzowy pochodzi sprzed 1989 roku, co sprawia, że „wzmożoną opłatę płacą Ci, którzy mają samochód w lepszym standardzie ekologicznym”. Obecnie, samochody z silnikami do 2000 ccm objęte są akcyzą w wysokości 3,1%, zaś z silnikami większymi stawka wzrasta do 18,6%.

Wicepremier przekazała plany dotyczące zmiany obecnego stanu rzeczy – „chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać”. Emilewicz dodała także, że obecnie prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Klimaty odnośnie „konieczności normalizacji rynku”.

(fot. unsplash.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*