Jak naprawić przeciekający szyberdach?

Jak naprawić przeciekający szyberdach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szyberdach pozwala na wpuszczenie do wnętrza samochodu świeżego powietrza. Jest wygodniejszy niż szyby boczne. Nie tworzy takiego przeciągu ani hałasu. Jednak jak każdy element pojazdu z czasem zużywa się albo może po prostu się zepsuć. Konieczna może być więc wymiana lub naprawa szyberdachu. Jak jej dokonać? Najlepiej zostawić auto w warsztacie i pozwolić zająć się tym fachowcom.

Naprawa szyberdachu – jak jej uniknąć

Szyberdach to element samochodu, który przez cały czas narażony jest na czynniki zewnętrzne. Choć oczywiście nie w takim samym stopniu, jak przednia szyba, która musi mierzyć się z ciągłym oporem powietrza. Jednak opady w postaci deszczu, śniegu, gradu czy spadające w czasie silnego wiatru na dach przedmioty mogą doprowadzić do uszkodzenia szyberdachu. Mają też wpływ na ogólną żywotność tej części pojazdu. 

Nie ma sposobów, które zagwarantują, że szyberdach będzie przez cały okres eksploatacji samochodu działał bez zarzutu. Można jednak zmniejszyć ryzyko takiej usterki poprzez regularną konserwację tego elementu pojazdu. Na czym miałaby ona polegać? 

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym czyszczeniu szyberdachu. Nie tylko umyj szybę, staraj się także utrzymać w dobrym stanie miejsca, w którym są uszczelki oraz kanały odprowadzające wodę. Szczególnie jesienią czy zimą mogą dostawać się tam kawałki liści, czy gałęzi. Jeśli nie przechowujesz samochodu w garażu, jest on bardziej narażony na warunki atmosferyczne. Powinieneś więc wtedy także częściej po prostu czyścić szyberdach.  

Po takim zabiegu warto też nałożyć specjalny silikonowy smar na uszczelki. Powoduje on ich większą trwałość poprzez zwiększenie elastyczności. Wypełnia on też miejsca, gdzie uszczelki z powodu zużycia nie spełniają już tak dobrze swojej funkcji.

Naprawa szyberdachu – kiedy jest konieczna?

Niestety, nawet kiedy będziesz dobrze dbał o szyberdach w swoim samochodzie, to nie zagwarantujesz w ten sposób, że nie ulegnie on awarii. Na wiele z nich nie masz żadnego wpływu. Ważne jest przede wszystkim, żeby jak tylko zobaczysz jakąś usterkę udać się do warsztatu. 

Warto w tym celu skorzystać z wyszukiwarki warsztatów Motointegrator.com: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty. Znajdziesz tam listę warsztatów w dowolnej lokalizacji w Polsce i nie tylko. Możesz jako usługę wybrać właśnie naprawę szyberdachu – zobaczysz wtedy serwisy, które świadczą taką usługę w lokalizacji, którą wybrałeś. Oprócz tego będziesz mógł użyć wielu filtrów, żeby zawęzić listę o miejsca spełniające konkretne kryteria jak np. godziny otwarcia czy możliwość umówienia się wizytę online.

Jak naprawić szyberdach?

Powodów, dla których konieczna będzie naprawa szyberdachu, jest całkiem sporo. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne szyby po tym, jak uderzy w nią coś ciężkiego. Zależnie od rozmiaru uszkodzeń może wystarczyć regeneracja szyby albo konieczna będzie jej wymiana. To drugie będzie niezbędne w przypadku dużych uszkodzeń i takich blisko krawędzi. 

Wszelkie gumowe uszczelki mogą się po prostu zużyć i zaczną przepuszczać wodę. Wtedy po prostu trzeba je wymienić na nowe. Dobrze jest to zrobić jak najszybciej. Jeśli woda będzie dostawać się do elementów metalowych może prowadzić do korozji, ta będzie szybko się rozprzestrzeniać i prowadzić do uszkodzenia większej ilości części.

Awarii może też ulec mechanizm otwieranie szyberdachu. Jeśli dostanie się do elementów silnika lub korbki odpowiedzialnej za otwieranie szyberdachu zbyt dużo zabrudzeń to nie będzie on działał, jak należy. Trzeba będzie je wtedy przeczyścić. 

Niezależnie od powodów awarii najlepiej jest zostawić naprawę fachowcom pracującym w warsztacie. Sam natomiast zadbaj o odpowiednią konserwację szyberdachu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*