Jak dbać o napęd hybrydowy? Oto podstawowe zasady

Jak dbać o napęd hybrydowy? Oto podstawowe zasady
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednostka hybrydowa rządzi się swoimi prawami, a co za tym idzie, dbanie o jej dobrą kondycję wymaga trochę innych środków.

Jeszcze dziesięć lat temu samochody z silnikiem hybrydowym nie były zbytnio popularne, głównie ze względu na raczkującą technologię. Aktualnie jednak tego typu jednostki są o wiele lepiej dopracowane i z tego też względu są nie tylko częściej wybierane, ale również i częściej produkowane przez wszelakie marki. 

Warto jednak pamiętać, iż silnik hybrydowy daje wiele nowych możliwości, ale również musimy w trochę inny sposób zadbać o jego dobrą kondycję. Jak więc należy się opiekować jednostką hybrydową, by służyła nam bez większych problemów przez wiele lat?

Bateria – bardzo ważny element hybrydy

Jednymi z najważniejszych rzeczy, które występują w samochodach hybrydowych, a nie uświadczymy ich w typowych autach spalinowych, są baterie bezpośrednio oddziałujące na układ napędowy. Działają one w o wiele bardziej skomplikowany sposób niż akumulatory występujące w samochodach napędzanych wyłącznie benzyną oraz olejem napędowym. Zasilają one bowiem elektryczne silniki, które napędzają koła w momencie, gdy spalinowa część układu nie pracuje lub wspierają główny silnik w momentach największego obciążenia – w zależności od wybranego przez nas trybu.

Z tego też względu powinniśmy zapamiętać parę zasad, które z pewnością poprawią kondycję naszej baterii i pozwolą jej działać przez długi czas. Na krótkim postoju nie warto wrzucać neutralnego biegu – dzięki temu baterie będą ciągle się ładować. Nie hamuj krótko i ostro, staraj się rozłożyć hamowanie w czasie, by system rekuperacyjny mógł odnowić więcej energii. Nie ignoruj również żadnych sygnałów od auta mówiących, iż z napędem jest coś nie tak. Jeżeli nie sprawdzimy problemu, może się on pogłębić, a co za tym idzie, zwiększą się również wydatki na ewentualną naprawdę.

Jeździj z głową po mieście, by zaoszczędzić

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku samochodu hybrydowego jest oszczędność na zużyciu paliwa. Silnik jednak sam za nas wszystkiego nie zrobi i swoim stylem jazdy musimy mu pomóc. W jaki jednak sposób jesteśmy w stanie to zrobić?

Przede wszystkim nie ruszajmy agresywnie. Silnik elektryczny sam w sobie doda nam dynamiki, a mocniejsze starty spod świateł spowodują uruchomienie się jednostki spalinowej. Dodatkowo warto używać trybu ECO, który samodzielnie będzie dusić trochę mocy. Warto również zerkać na wykresy zużycia energii oraz paliwa, by samemu wypracować sobie pewien sposób na oszczędną jazdę.

Co warto pamiętać, posiadając hybrydę?

Jest jeszcze kilka rzeczy, które pomogą zwiększyć żywotność Twojego silnika hybrydowego. Przede wszystkim nie pozostawiaj auta bez jazdy na dłużej niż miesiąc, gdyż wtedy kondycja baterii może naprawdę mocno ucierpieć. Dodatkowo warto pamiętać o systemach komfortu – nie nadużywajmy ich, gdyż to również podwyższa spalanie w naprawdę znaczący sposób.

Zdj. główne: Conscious Design/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*