Tata Tiago – czy i kiedy indyjski hit sprzedażowy pojawi się w Europie?

Tata Tiago – czy i kiedy indyjski hit sprzedażowy pojawi się w Europie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Indyjska motoryzacja nie cieszy się globalnie największym uznaniem. Czy jednak nowa Tata Tiago ma szansę odwrócić ten trend w Europie, o ile się tu pojawi?

Tata Tiago – czym jest ten samochód?

Model Tata Tiago nie jest zbytnio rozpoznawalny w Europie. Co prawda sama marka nie walczy o wpływy na globalnym rynku motoryzacyjnym, lecz fanom czterech kółek ta nazwa z pewnością gdzieś mogła obić się o uszy – chociażby dzięki temu, iż koncern posiada udziały w spółce Jaguar Land Rover. Nie zmienia to jednak faktu, że jego samochodów w Europie jest jak na lekarstwo. Warto jednak pomówić o indyjskim hicie sprzedażowym, jakim jest model Tiago.

Tata Tiago to pięciodrzwiowy hatchback, który klasyfikowany jest w segmencie A. Oczywiście przekładają się na to jego dość miniaturowe rozmiary – 3746 mm długości, 1647 mm szerokości oraz 1535 mm wysokości. W Indiach jednak tego typu samochody sprawdzają się naprawdę dobrze. Auto wyposażone jest w dwa rodzaje silników. Najmniejszy z nich posiada pojemność jednego litra i jest to konstrukcja Diesla. Jednostka o pojemności 1,2 litra jest zaś napędzana benzyną i zakupić ją możemy w wersjach z turbosprężarką lub bez niej. Co ciekawe, samochód ten możemy zakupić nie tylko z klasyczną skrzynią biegów, ale również w odmianie z półautomatem.

Skąd bierze się sukces Tata Tiago w Indiach?

Kilka tygodni temu firma ogłosiła, iż sprzedała już ponad 4 miliony egzemplarzy modelu Tiago. Jest to naprawdę imponujący rezultat, lecz skąd się on tak naprawdę bierze? Dlaczego Tiago jest w Indiach aż tak popularne?

O małych rozmiarach już wspomnieliśmy – grają one tu naprawdę ważną rolę. Bardzo istotne są również silniki, które charakteryzują się świetną oszczędnością. Zużycie paliwa wynosi bowiem około 4–5 litrów na 100 kilometrów, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Najważniejsza jest jednak cena. Najtańszego Tiago możemy kupić już za około 538 tysięcy rupii, co w przeliczeniu na złotówki daje nam cenę zaledwie 30 800 złotych. To wręcz śmieszna kwota, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż jest to cena auta wprost z salonu.

Czy Tata Tiago ma szansę trafić do Europy?

Jeżeli uważnie czytaliście artykuł, zdążyliście się już zapewne domyśleć, iż Tata skupia się wyłącznie na rynku indyjskim. Jeżeli więc ktoś myślał, że za zaledwie 30 tysięcy złotych będzie w stanie kupić nowy samochód, swoje marzenia musi schować do szuflady – Tata nie planuje wejścia na rynek europejski, a więc Tiago zostanie pojazdem dostępnym ekskluzywnie na rynku indyjskim. Nie jest to oczywiście w żaden sposób szokująca wiadomość.

Zdj. główne: Goutham Binuraj/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*