Artykuł sponsorowany
Samochód to często inwestycja na lata. Im lepiej będziesz dbać o swoje auto, tym dłużej będzie Ci służyło i mniej pieniędzy wydasz na większe naprawy. Regularne serwisowanie auta to podstawa do przedłużenia żywotności samochodu i utrzymania go w dobrej kondycji. Zobacz, co sprawia, że Twój samochód będzie sprawny o wiele dłużej.
Dzięki regularnemu sprawdzaniu stanu technicznego samochodu, możesz zapobiec dużym awariom i uniknąć drogich napraw. Podczas kontroli auta Ty bądź mechanik możecie zauważyć drobne nieprawidłowości i naprawić je, zanim zamienią się w poważne uszkodzenie, którego naprawa będzie kosztować o wiele więcej. Regularne i terminowe wymiany płynów, takich płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej silnikowy lub w skrzyni biegów, sprawiają, że części samochodu są skuteczniej chronione, dzięki czemu rzadziej ulegają uszkodzeniom.
Najczęściej serwisowanie auta kończy się na wymianie oleju silnikowego, filtra i rozrządu, jeśli jest taka potrzeba. Zdarza się jednak, że podczas przeglądu okazuje się, że konieczna jest poważniejsza interwencja.
By uniknąć bardziej poważnych uszkodzeń samochodu, można wprowadzić do niego drobne modyfikacje, które ochronią auto przed uszkodzeniami. Taką modyfikacją może być na przykład obniżenie zawieszenia. Ta zmiana nie tylko nada samochodowi innego, bardziej sportowego wyglądu, lecz także poprawia właściwości jezdne auta. Jak zapewnia producent sprężyn obniżających, auto z niskim zawieszeniem ma lepszą przyczepność przy ciasnych zakrętach oraz ma dużo mniejszy efekt rozprężenia przy dynamicznym ruszaniu. Sprężyny samochodowe obniżające zawieszenie wpływają pozytywnie na Twoje bezpieczeństwo oraz stan auta.
Inną taką zmianą, jaką można wprowadzić w aucie, by zmniejszyć jego zużycie, jest montaż stabilizatorów. Stabilizatory samochodowe wpływają na redukcję oddziaływania siły odśrodkowej podczas wchodzenia w zakręty oraz nagłej zmiany kierunku ruchu. Dzięki nim nadwozie nie przechyla się nadmiernie.
Producenci samochodów nie podają konkretnych odstępów czasowych, w których należy wykonywać serwis. Za rozsądne minimum uznaje się 15 000 km przebiegu, jakkolwiek długo to zajmie. Po tym czasie należy wymienić olej silnikowy. Co około 60 000 km, czyli co mniej więcej dwa lata, zaleca się wymianę płynu hamulcowego. Jego zbyt niski poziom może być bardzo niebezpieczny, ponieważ “zagotowanie się” hamulców praktycznie uniemożliwia zatrzymanie auta. Płyn chłodniczy powinno się wymieniać do 2 do 4 lat, z kolei olej w skrzyni biegów wymienia się w zależności od jej typu. W manualnej skrzyni biegów olej należy wymieniać co 5 lat lub 100 000 km przebiegu. Za to w skrzyni automatycznej pierwszą wymianę powinno się przeprowadzić po 60 000 przejechanych kilometrów, kolejne wymiany jeszcze częściej, co 30 – 40 000 km.
Jeśli jeździsz samochodem z salonu, żeby zachować gwarancję, terminowo co roku musisz stawiać się w wyznaczonych punktach serwisowych. Samodzielna próba przeprowadzenia małych napraw w aucie najpewniej skończy się utratą gwarancji. Z kolei jeśli kupiłeś samochód używany lub jest on już po okresie gwarancyjnym, jak najbardziej możesz podjąć się serwisowania na własną rękę.
By jeździć samochodem długo i bezpiecznie, konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów i serwisowanie auta. Nieważne czy zdecydujesz się na robienie tego w autoryzowanym serwisie, czy szukanie mechanika na własną rękę lub nawet samodzielne wykonywanie drobnych napraw, nie lekceważ wagi systematycznego serwisu. Dbaj o stan techniczny swojego auta, a tym samym o swoje bezpieczeństwo na drodze.
(fot. pixabay.com)