Planujesz kupić nowy samochód i na wielu aukcjach widzisz podpis „samochód poleasingowy?” Zastanawiasz się co to właściwie znaczy? Czy zdecydowanie się na właśnie takie auto nie wiąże się z jakimiś kłopotami?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jak kupić używane auto poleasingowe, by mieć pewność, że będzie sprawne i posłuży Ci przez długi czas.
Samochody poleasingowe to forma wynajmu. W wielu krajach wzięcie samochodu w leasing możliwe jest dla osób prywatnych, jednak w naszym kraju mogą zdecydować się na niego jedynie przedsiębiorcy.
Wynajem samochodu zazwyczaj wyznaczony jest na czas od dwóch do sześciu lat. W czasie trwania umowy właściciel firmy musi płacić comiesięczne raty za samochód. Auta zazwyczaj wypożyczane są przez banki lub firmy, które są z nimi powiązane. Wysokość raty, jaką należy płacić co miesiąc, uzależniona jest od ubezpieczenia OC i AC, kosztu samochodu oraz marży leasingowej.
Czy kupienie samochodu poleasingowego wiąże się z jakimś ryzykiem?
Takie samochody są używane – zawsze pojawia się ryzyko, że nie są utrzymane w dobrym stanie. Jednak kupienie takiego auta ma swoje zalety. Po pierwsze można mieć pewność, że pochodzenie pojazdu jest udokumentowane, a informacje są prawdziwe. Zazwyczaj takie pojazdy mają jednego właściciela i pochodzą z polskiego salonu.
Dodatkowo podczas leasingowania samochodu trzeba go regularnie serwisować, więc kierowca powinien mieć przy sobie książeczkę serwisową. Właściciele firm decydują się na nowoczesne, praktyczne, wygodne i dobrze wyposażone auta, więc można znaleźć samochód z wyższej półki w atrakcyjnej cenie.
Niektóre osoby decydują się na oklejenie samochodu własną reklamą. Tak więc po zdjęciu naklejek lub folii można mieć pewność, że lakier utrzymany jest w doskonałym stanie. To wszystko sprawia, że naprawdę warto zdecydować się na kupienie samochodu poleasingowego.
Niestety są również wady takiego rozwiązania i jest ich zdecydowanie więcej niż zalet. Samochody poleasingowe są droższe niż inne używane modele, które można znaleźć na aukcjach internetowych. Nie ma pewności, ile osób tak naprawdę korzystało z danego pojazdu. Może się wydawać, że jedynie właściciel firmy poruszał się tym samochodem, a w rzeczywistości było to auto, którym jeździli np. pracownicy i rodzina.
Niestety polscy kierowcy nie traktują dobrze samochodów poleasingowych. Przez to zawieszenie lub karoseria mogą być uszkodzone, co na pierwszy rzut oka może nie zostać zauważone. Warto również zaznaczyć, że mimo tego, że są to samochody młode, ale źle traktowane przez kierowców, to zazwyczaj awarie i nieprawidłowości mogą pojawić się po kilku latach, czyli w momencie, kiedy właściciel samochodu decyduje się na jego sprzedanie.
Lepiej więc dobrze zastanowić się nad kupnem samochodu poleasingowego. Dodatkowo należy sprawdzić stan pojazdu przed zakupem. Konieczne jest również sprawdzenie, czy pojazd został spłacony i nie są nałożone na niego żadne dodatkowe raty.
Przeczytaj też: https://teamuto.pl/porady/rejestracja-i-oplaty/wspolwlasciciel-samochodu-jakie-ma-prawa-i-obowiazki/
Zdjęcie główne: Sarmad Mughal/pexels.com