Nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia i opłaty za pojazd – co warto wiedzieć?

Nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia i opłaty za pojazd – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ilość nowych przepisów, które pojawiają się w ostatnim czasie, sprawia, że trzeba być na bieżąco. Znać aktualne wiadomości praktycznie w każdej branży. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń. 

Rok 2022 przyniesie wiele zmian – czy dotyczą one wykupu ubezpieczenia?

W 2022 roku kierowców czeka wiele zmian. Wśród nich można by wymienić chociażby nowe normy emisji spalin, wyższe mandaty, ale także i zwolnienie z wykupu tablic rejestracyjnych zaraz po zakupie pojazdu. Czy nowe przepisy dotyczą także sposobu wykupowania ubezpieczenia?

W 2021 roku toczyła się zagorzała dyskusja na temat tego, czy wzrosną stawki za ubezpieczenie pojazdu. Pomimo tego, że nastąpił nowy rok, ubezpieczyciele ich nie zwiększyli. Jednak pojawiło się wiele zmian w przypadku naliczania kar za brak OC.

Nowe przepisy dotyczące braku ubezpieczenia OC w 2022 roku

Jedna z największych zmian została wprowadzona przy naliczaniu kar za brak ubezpieczenia OC. Jeżeli kierowca nie dopilnuje, aby jego samochód został ubezpieczony i nie wykupi pakietu OC, powinien liczyć się z tym, że otrzyma karę – będzie ona o 8% wyższa niż w latach poprzednich.

Przy naliczaniu kar za brak ubezpieczenia OC w 2022 znaczenie ma również podwyższenie płacy minimalnej. Minimalne wynagrodzenie jest punktem odniesienia, jeżeli chodzi o wysokość kar nakładanych na kierowców. Warto przypomnieć, że w 2021 roku płaca minimalna wynosiła 2600 zł, a w 2022 roku została podwyższona do 2800 zł brutto.

Jak prezentuje się taryfikator dla posiadaczy aut osobowych i ciężarowych?

W przypadku posiadaczy aut osobowych przerwa w opłacaniu OC od jednego do trzech dni będzie się wiązała z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 1120 złotych. Kwota wzrośnie, kiedy kierowca przekroczy te ramy. Za lukę w płatnościach OC o długości od 4 do 14 dni trzeba będzie już zapłacić 5600 złotych. Porównując stawki z poszczególnych lat, można dość szybko zauważyć, że kwota wzrosła aż o 400 złotych w zestawieniu z 2021 rokiem.

Na jakie kary powinni przygotować się właściciele aut ciężarowych? W 2021 roku kara za brak wykupionego OC wynosiła trzykrotność pensji minimalnej. Była to stawka 8400 złotych. W związku z podwyższeniem wynagrodzenia w Polsce właściciele aut ciężarowych zapłacą za brak OC już 9030 złotych.

Ile za brak ubezpieczenia zapłacą właściciele pozostałych grup pojazdów?

Nie tylko auta osobowe i ciężarowe poruszają się po polskich drogach. Warto także się dowiedzieć, na jakiej wysokości karę trzeba się przygotować, gdy jest się właścicielem motocykla lub motoroweru, a nie ma się wykupionego OC. Kara za brak aktualnych dokumentów będzie równa jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia. 

Na wyższe kary muszą się także przygotować rolnicy. Ma to również związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Rolnik bez aktualnego OC będzie musiał zapłacić 1/10 najniższego poziomu płac w Polsce. W 2022 roku jest to kwota równa 301 złotych. 

Wzrost kar za opóźnienie w składaniu deklaracji PCC-3

Kierowcy muszą również mieć świadomość, że wzrosły stawki naliczania mandatów za opóźnienia w składaniu deklaracji PCC-3. Jeżeli ktoś nabył samochód o wartości przekraczającej 1 tys. zł i spóźnił się z uiszczeniem opłaty dwa tygodnie, będzie musiał zapłacić karę o wartości od 10% minimalnej płacy brutto aż do jej 20-krotności. Najwyższa kara może wynosić nawet 60 200 złotych.

Zdj. główne: Sourav Mishra/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*