Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, co oznacza, że każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do zakupu takiej polisy. I choć większość kierowców przyzwyczaiła się do konieczności corocznego zakupu OC, wiele osób uważa, że polisa ta nie powinna być obligatoryjna. Sprawdźmy, dlaczego ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe!

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie pozostawia wątpliwości

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Jego zakres jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC. To bardzo istotne, bowiem ubezpieczenie to przypisane jest do pojazdu, a nie do kierowcy. Oznacza to, że osoba, która ma dwa auta, musi kupić dwie polisy. Pod tym względem polskie przepisy różnią się od tych, które obowiązują w wielu krajach na świecie. 

Dodatkowo Ustawa reguluje inne kwestie, między innymi to, że polisa musi obowiązywać już w momencie, gdy auto wjeżdża na drogi. Warto także pamiętać, że zarejestrowanie auta nie jest możliwe, jeśli pojazd nie jest ubezpieczony. Kierowcy, którzy nabywają pojazd, są więc zobowiązani do zakupu OC, jeśli chcą korzystać z samochodu.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Co ciekawe, ubezpieczenie OC zapewnia ochronę nie tylko właścicielowi ubezpieczonego pojazdu, ile innym użytkownikom drogi. Warto wiedzieć, jak dokładnie działa taka polisa. Otóż w sytuacji, gdy kierowca spowoduje stłuczkę lub wypadek, osoby poszkodowane otrzymają ubezpieczenie z OC sprawcy. To oznacza, że nie będzie on musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Zdarza się, że odszkodowanie jest bardzo wysokie – szczególnie gdy musi ono pokryć koszty leczenia i rehabilitacji czy naprawy bardzo drogiego auta. A przecież nie każdy jest w stanie zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy odszkodowania z własnej kieszeni.

Właśnie dlatego ubezpieczenie OC chroni innych użytkowników drogi, tj. pieszych, rowerzystów i kierowców. W sytuacji, gdy zostaną poszkodowani w wypadku, otrzymają bowiem odszkodowanie z OC sprawcy. Mają więc gwarancję, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia czy naprawy auta.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze wynika z tego, co napisaliśmy wyżej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ponieważ ma ono gwarantować pełną ochronę wszystkim osobom, które korzystają z dróg. Jak wiadomo, wypadki zdarzają się każdego dnia, dlatego tak ważne jest, aby każdy użytkownik drogi mógł czuć się bezpiecznie – a także to, by w razie wypadku każda osoba poszkodowana mogła otrzymać odpowiednio wysokie odszkodowanie.

Właśnie dlatego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Celem jest zapewnienie pełnej ochrony wszystkim osobom, które poruszają się po drogach. Ma to dawać poczucie bezpieczeństwa – każda osoba wie, że jeśli coś jej się stanie lub gdy jej auto zostanie uszkodzone, otrzyma stosowne odszkodowanie z OC sprawcy.

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, podobnie jak w całej Unii Europejskiej. I choć konieczność corocznego zakupu OC spędza wielu kierowcom sen z powiek, nie warto ryzykować, decydując się na jazdę bez ważnego OC. O wiele lepiej skorzystać z kalkulatora OC, dzięki któremu w kilka minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie auta na rynku. Należy bowiem pamiętać, że – zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych – każda polisa OC, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ma dokładnie taki sam zakres. A skoro tak, to po co przepłacać?

Zdjęcia: materiały od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*