Rejestracja pojazdu z kierownicą po lewej stronie – krok po kroku

Rejestracja pojazdu z kierownicą po lewej stronie – krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przedstawiamy standardową procedurę rejestracji pojazdu z kierownicą po lewej stronie. To czynność, która czeka każdego właściciela samochodu. Ile to kosztuje i o czym warto pamiętać?

Rejestracja pojazdu – nowy nabytek, który musi zostać zarejestrowany

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, przez co pojazdy mające kierownicę z lewej strony są dopuszczone do ruchu bez konieczności specjalnego przekształcania ich do potrzeb naszych dróg. Warto również wspomnieć, że w naszym kraju od kilku lat można rejestrować również pojazdy z kierownicą po prawej stronie. W odróżnieniu od tak zwanych „anglików” procedura jest więc znacznie prostsza. Pomimo tego musimy jej poświęcić uwagę – jest to wciąż dość czasochłonny proces.

Rejestracja pojazdu wiąże się z pewnymi wydatkami, które mogą być różne w zależności od tego, czy dokonujemy tej czynności jako osoba prywatna, czy w imieniu firmy. Nieustannie zmieniające się przepisy mogą dodatkowo utrudniać to zadanie. Przyjrzyjmy się, jakie dokumenty powinniśmy przygotować, jaką kwotę poświęcimy na tego typu czynność oraz jak wygląda przebieg całej procedury. 

Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać – czas na rejestrację pojazdu

To czynność, którą warto zająć się jak najwcześniej. Rejestracja lub przerejestrowanie pojazdu musi być wykonane w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Warto zacząć przygotowywać niezbędne dokumenty od razu po zakupie. Kolejną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest ważne badanie techniczne pojazdu. Ponadto potrzebny będzie wniosek o rejestrację, dowód własności oraz dokument tożsamości. W większości przypadków wymagana jest także karta pojazdu – nie dotyczy to jednak pojazdów, które były rejestrowane przed rokiem 1999.

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Aby zarejestrować pojazd, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o przerejestrowanie pojazdu. Wzór znajdziemy w internecie – najlepiej poszukać go na stronie odpowiedniego urzędu. Podczas uzupełniania konieczne jest podanie informacji na temat auta, a także wszystkich dokumentów załączonych do rejestracji. Na tym etapie możemy zdecydować się także na indywidualne tablice rejestracyjne.

Zanim pojazd zostanie oficjalnie zarejestrowany, możemy poruszać się nim na podstawie czasowego pozwolenia na jazdę. Koszt takiego dokumentu wynosi 13,5 zł – pozwala on na prowadzenie samochodu przez 30 dni. W tym czasie urząd podejmuje decyzję, czy możemy legalnie przemieszczać się danym autem. W przypadku odroczenia decyzji możemy wystąpić o kolejne 14 dni czasowej rejestracji.

Wraz z wnioskiem należy zawrzeć:

  • własny dokument tożsamości,
  • dokument, który udowadnia, że jesteśmy właścicielem pojazdu – fakturę VAT lub umowę kupna-sprzedaży,
  • tablice pojazdu,
  • potwierdzenie opłat urzędowych – łącznie jest to kwota 180 zł 50 gr lub 81 zł, gdy nie wyrabiamy nowych tablic,
  • kartę pojazdu (z wyjątkiem samochodów zarejestrowanych przed rokiem 1999),
  • dowód rejestracyjny,
  • dokument zawierający wpis z ważnym badaniem technicznym.

Po złożeniu odpowiedniego zestawu dokumentów pozostaje nam jedynie czekać na decyzję urzędu.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Podstawowa procedura rejestracji jest stosunkowo prosta, jednak w trakcie wykonywania kolejnych kroków mogą pojawiać się różne pytania i wątpliwości. Zachęcamy do zapoznania się z zebranymi informacjami – mogą one mieć bezpośredni wpływ na ostateczną cenę  rejestracji oraz przejście procesu we właściwy sposób.

Co z tablicami – czy muszę je zmieniać?

Wiele osób zastanawia się, czy zmiana tablic w trakcie przerejestrowywania auta jest konieczna. Odpowiedź jest zależna od tego, gdzie wcześniej był zarejestrowany dany samochód. Musimy zdecydować się na ten krok, jeśli kupujemy pojazd z innego powiatu. Jeżeli jednak nabyliśmy samochód od lokalnego sprzedawcy, jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. Koszt rejestracji nowych tablic to około 100 złotych.

Indywidualne tablice rejestracyjne – jaki jest koszt?

Spersonalizowane tablice rejestracyjne to świetny sposób na wyróżnienie się  z tłumu. Możemy samodzielnie wybrać, jakie litery i cyfry znajdą się na tablicach naszego samochodu. Istnieją jednak pewne ograniczenia – pierwsza litera jest określona dla każdego województwa, a na drugim miejscu znajduje się cyfra od 0 do 9. Cena takiego dodatku wynosi 1 000 złotych. Warto też wspomnieć, że na tablice indywidualne dłużej się czeka. Zazwyczaj około miesiąca.

Czy muszę mieć kartę pojazdu?

Karta pojazdu jest obowiązkowa w przypadku samochodów zarejestrowanych po 1999 roku. Datą graniczną jest dokładnie 1 lipca. Za wdrożeniem takiego dokumentu stała walka z nielegalnym handlem pojazdami – obecnie każde auto musi mieć taki dokument. W przypadku, gdy nie posiadamy karty pojazdu, konieczne będą kolejne dopłaty do rejestracji. Jeśli jednak znajdziemy samochód zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku, który nie ma takiego dokumentu, powinniśmy całkowicie zrezygnować z zakupu – możemy być narażeni na oszustwa związane z zatajeniem historii pojazdu.

Co zrobić w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie może stawić się w urzędzie podczas rejestracji?

W takich przypadkach konieczne będzie wystawienie dodatkowego oświadczenia. Nie wystarczy zwykłe pełnomocnictwo – musi być to druk wydawany przez wydział komunikacji. Koszt wynosi 17 złotych, z pominięciem członków najbliższej rodziny. Warto pamiętać, że w sytuacji, w której samochód ma współwłaścicieli, każdy z nich powinien być obecny przy rejestracji – to najczęstszy scenariusz, w którym przyda się oficjalne pełnomocnictwo.

Sprowadzenie auta z zagranicy – jak to wpłynie na koszty?

Samochód z zagranicy będzie bardziej kosztowny w trakcie rejestracji. W przypadku zakupienia auta na terenie Unii Europejskiej wymagana jest dodatkowa opłata za wyrobienie karty pojazdu w wysokości 75 złotych. Koszt standardowej rejestracji wynosi więc wtedy niespełna 256 złotych.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*