Przygotowanie samochodu do sprzedaży zimą – na co zwrócić uwagę?

Przygotowanie samochodu do sprzedaży zimą – na co zwrócić uwagę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Paradoksalnie dla kupców samochodów używanych zima może być najlepszym okresem na zakup auta. Składa się na to wiele czynników związanych głównie z warunkami atmosferycznymi, ale nie tylko. Sprawdź, o czym pamiętać, przygotowując swoje auto do sprzedaży właśnie zimą. Kilka poprawek może sprawić, że cena samochodu wcale nie spadnie!

Zadbaj o prawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa

W samochodach stosowanych jest coraz więcej systemów bezpieczeństwa mających poprawić reakcję pojazdu na zachowanie kierowców, gdy warunki atmosferyczne i te występujące na nawierzchni nie rozpieszczają. Nic dziwnego, że gdy chcesz sprzedać auto zimą, musisz pamiętać o tym, aby sprawdzić w pierwszej kolejności trzy główne systemy: ABS, ASR i ESP. Kontrola trakcji ASR zapobiega poślizgowi kół napędzanych przy ruszaniu, przyspieszaniu i w trakcie pokonywania zakrętów – potencjalny kupiec na pewno zauważy, czy system jest sprawny!

Zwróć uwagę na hamulce, opony i zawieszenie

Nie możesz zapomnieć o sprawdzeniu stanu hamulców, opon i zawieszenia. Hamulce oczywiście odpowiadają za drogę hamowania na mokrej czy też oszronionej nawierzchni. Dobrze zaprojektowane opony o głębokim bieżniku także przyczynią się do krótszej drogi hamowania w takich warunkach. Zawieszenie również może wpływać na zachowanie się pojazdu podczas gwałtownego hamowania i przyspieszania, co więcej, zapewnia większy komfort prowadzenia auta. Sprawdź więc klocki hamulcowe i tarcze, zwróć uwagę na bieżnik w oponach i stan amortyzatorów. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz się tym pochwalić potencjalnemu kupcowi. 

Wymień wycieraczki

Padający śnieg, marznący deszcz, deszcz ze śniegiem, para pojawiająca się na przedniej szybie spowodowana różnicą temperatur i wilgotnością – wszystko to może doprowadzać do zmniejszenia widoczności, sprawne wycieraczki poradzą sobie jednak z opadami, a gdy para występuje na zewnątrz – również z nią. Dobrze jest więc przed sprzedażą auta zwrócić uwagę na jakość wycieraczek i ewentualnie je wymienić. Nie jest to duży wydatek, a może spowodować, że kupiec zwróci na to uwagę, gdy oględziny auta będą odbywać się podczas opadów atmosferycznych.

Sprawdź stan akumulatora i układu elektrycznego

Najczęstsza awaria w samochodzie zimą? Bez dwóch zdań niesprawny akumulator lub ewentualnie inne części układu elektrycznego, takie jak alternator czy świece zapłonowe. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie stanu przede wszystkim akumulatora. W końcu chyba nie chcesz, aby podczas pierwszej próby odpalenia pojazdu przez kupca, auto jedynie cicho zazgrzytało? Najlepiej udaj się do elektryka samochodowego, niech sprawdzi poziom naładowania tego elementu.

Mimo wszystko zadbaj o karoserię

Zimą karoseria jest najbardziej narażona na korozję czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład solą sypaną na drogę. Warto więc zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami, bo samo umycie nigdy nie wystarczy. Konieczne jest zastosowanie wosku, polerka z kolei nie jest wymagana, choć na pewno zwiększy wartość pojazdu. To nie koniec. Zadbaj o usunięcie znacznych odprysków, ubytków lakieru czy obić, jeśli nie będą bardzo drogie, a wpłyną znacząco na wyższą cenę Twojego auta. Wtedy nawet zimą sprzedasz swój samochód w dobrej cenie!

Zdj. główne: Michael Heuser/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*