Nowa przyczepka samochodowa do osobowego auta – jak kupić dobry model?

Nowa przyczepka samochodowa do osobowego auta – jak kupić dobry model?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Umówmy się, bagażnik samochodu osobowego nie jest przystosowany do przewozu mebli, czy dużych narzędzi na budowę. Warto więc postawić na coś, co zapewni przestrzeń do transportu. Tym czymś jest oczywiście przyczepka, dziś porozmawiamy o tym, na jaką warto postawić!

Przepisy prawne o przyczepce samochodowej

Wielu kierowcom wydaje się, że aby móc prowadzić pojazd osobowy z przyczepką, konieczne są do tego, jakieś dodatkowe uprawnienia. Okazuje się jednak, że w przepisach prawa ruchu drogowego nie ma na ten temat żadnej informacji. Co za tym idzie, każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B, może prowadzić samochód z przyczepką. Należy tutaj jednak wziąć pod uwagę dwie bardzo ważne kwestie. Przede wszystkim, mając prawo jazdy kategorii B, jesteś uprawniony do podróżowania pojazdem o łącznej masie 3500 kg. Pamiętaj, że przyczepka i to, co znajduje się na niej, także wchodzi w skład DMC (dopuszczalna masa całkowita). Musisz więc wiedzieć, ile waży sama przyczepka, Twój samochód, a także to, co na przyczepce. Co więcej, każdy model samochodu ma inną DMC wyznaczoną przez producenta – o tym również pamiętaj. Informacje na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Podział przyczepy na lekką i ciężką

Zanim zaczniesz rozglądać się za konkretnymi modelami przyczep, skup się na tym, czego tak naprawdę potrzebujesz. Masz do dyspozycji dwie opcje: przyczepę lekką, której masa nie może przekroczyć 750 kg oraz ciężką, która waży analogicznie więcej niż 750 kg. Ta druga musi mieć hamulec najazdowy. Wybierając konkretny model i dostosowując jego wielkość do swoich wymagań i planów na przyszłość (wszystko zależy od tego, co będziesz przewoził), warto pamiętać o tym, żeby nie przekroczyć DMC, o którym pisaliśmy.

O czym pamiętać, kupując nową przyczepkę?

Przede wszystkim wymiary konkretnej przyczepki – ten parametr musi być dostosowany do wymiarów konkretnego samochodu osobowego. Oczywiście również do Twoich potrzeb jednak pamiętaj, że jej szerokość nie może być dużo większa od szerokości pojazdu. 

Zwróć także uwagę na ładowność. Im wyższa, tym oczywiście lepiej, ale znów do gry wchodzi nasze DMC, ale także Twoje potrzeby. Jeśli nie potrzebujesz przyczepki o dużej ładowności, po prostu jej nie kupuj, szczególnie że cena zawsze idzie w górę w parze z tym parametrem.

Jakość wykonania konstrukcji to kolejny aspekt wyboru odpowiedniej przyczepki do samochodu osobowego. Pamiętaj, aby był to model z podwoziem w kształcie litery T lub V. Dowiedz się, czy konkretna propozycja ma regulację podwozia, co w nowych modelach jest już raczej standardem. Ponadto zadbaj o to, aby wszystkie klapy konkretnej przyczepki miały odpowiednie zabezpieczenia. Zastanów się także nad dodatkowymi zabezpieczeniami, między innymi specjalną plandeką, która ochroni Twój ładunek przed deszczem.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*