Jakie oznaczenia powinny znajdować się na trudniejszych odcinkach?

Jakie oznaczenia powinny znajdować się na trudniejszych odcinkach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Znaki drogowe mają ułatwić kierowcom prowadzenie auta i zmniejszyć ilość wypadków drogowych. Oczywiście nie wykluczają one znajomości przepisów drogowych, jednak pozwalają na szybkie rozpoznanie wielu sytuacji na drodze i odpowiednią reakcję. Czasem zdarza się jednak, że w niektórych miejscach znaków brakuje lub jest ich niewystarczająco dużo, by pokonać bez stresu trudne odcinki drogi. Zobacz, jakie oznaczenia powinny znajdować się w bardziej skomplikowanych miejscach na drodze. 

Zawiłe odcinki drogi z wieloma zakrętami  

Miejsca, w których nie brakuje ostrych zakrętów, droga jest wąska, a drzewa blokują widoczność, powinny być oznaczane przede wszystkim znakami ostrzegawczymi, wskazującymi na ilość ostrych zakrętów. Oprócz tego, konieczne jest ograniczenie prędkości do maksymalnej bezpiecznej na danym odcinku. Przy zbyt dużej prędkości bardzo łatwo jest wypaść z zakrętu lub zboczyć z toru drogi i wejść w zderzenie czołowe. By zmaksymalizować bezpieczeństwo na danym odcinku drogi, konieczne jest oznakowanie pionowe i poziome, ponieważ oznaczenia namalowanie na drodze również są jasnym znakiem dla kierowców. Wyprzedzanie samochodów na krętej trasie z ograniczoną widocznością jest absolutnie karygodne i znaki na drodze muszą informować o tym, że nie jest to dozwolone. Zapobiegnie to nadużyciom ze strony kierowców wyznających zasadę “co nie jest zabronione, jest dozwolone”. 

Duże i ruchliwe skrzyżowania  

Droga w mieście nie jest zawsze idealne widoczna i oznaczona. Ma to niestety bardzo duże konsekwencje, między innymi na skrzyżowaniach. Zwłaszcza te najbardziej ruchliwe i uczęszczane krzyżówki sprawiają kierowcom duży problem. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem tej sytuacji jest zamontowanie sygnalizacji świetlnej, która usprawni ruch i rozwieje wszelkie wątpliwości na temat pierwszeństwa kierowców. Jeśli z kolei wjazd na skrzyżowanie znajduje się w miejscu słabo widocznym, gdzie budynki ograniczają wgląd na główną jezdnię, niezbędne jest lustro drogowe, które kupisz na https://sklep.szymkowiak.pl/pol_n_Lustra-drogowe-U-18-102.html. Dzięki nim kierowca może bez problemu zobaczyć, co dzieje się na drodze ukrytej za zabudową i nie wyjedzie wprost przed maskę drugiemu samochodowi. 

Ronda w wieloma pasami i zjazdami 

W każdym większym mieście jest takie rondo, które sieje postrach wśród mieszkańców. Im więcej pasów, zjazdów i komplikacji na rondzie, tym łatwiej o stłuczkę, co niestety zdarza się dość często. Rozwiązaniem tych kłopotów są przede wszystkim dobrze rozplanowane i wymalowane znaki poziome, które wyznaczają trasę samochodów na danym pasie oraz sygnalizują na przykład o pierwszeństwie. Dodatkowym ułatwieniem, które rozwieje większość wątpliwości jest sygnalizacja świetlna, która jasno i czytelnie pokieruje ruchem na drodze. 

Prawidłowe oznakowanie dróg, a zwłaszcza ich trudnych odcinków to klucz do sukcesu i zminimalizowania ilości kolizji drogowych. Przy odpowiednim rozmieszczeniu znaków oraz zaplanowaniu ruchu w mieście oraz poza terenem zabudowanym, ryzyko wypadków jest dużo niższe. Nie należy jednak zapominać o czynniku ludzkim, który może sprawić, że kierowcy nie będą przestrzegać wyznaczonych zasad i złamią przepisy, co prowadzi nierzadko do stłuczek, a nawet tragicznych w skutkach wypadków. 

Zdjęcie główne: Kelly L/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*