Jak dbać o silnik w aucie?

Jak dbać o silnik w aucie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Silnik to serce każdego pojazdu. Bez jego prawidłowej pracy żaden samochód nie przejedzie nawet kilku metrów. Dlatego właśnie o tę część auta trzeba dbać szczególnie. Nie jest to jednak taka prosta sprawa, ponieważ na stan silnika wpływ ma bardzo wiele aspektów, od płynów eksploatacyjnych i paliwa, po sam styl jazdy. Zobacz, co robić, a czego unikać, by utrzymać silnik swojego samochodu w dobrym stanie. 

Dobrej jakości olej silnikowy   

Każdy silnik do prawidłowej pracy potrzebuje filmu olejowego, czyli cienkiej warstwy oleju pokrywającej wszystkie metalowe elementy. Taka powłoka umożliwia gładką pracę przesuwających się względem siebie części. Niedobór tej warstwy powoduje szybsze zużywanie się elementów i może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Wybór oleju silnikowego o odpowiednich parametrach jest kluczowy. Musi on jednocześnie zapewniać dobry poślizg, by generować jak najmniej oporu, zadbać o rozruch silnika oraz jego prawidłową kompresję. Oprócz tego wpływa on również na rozkład temperatur, co ma duży wpływ na żywotność silnika. 

W instrukcji każdego samochodu znajdziesz informacje na temat tego, jaki olej będzie najbardziej odpowiedni do danego modelu auta. Są tam dane, takie jak: typ zalecanego oleju silnikowego, wymagane parametry oraz maksymalny okres, jakiego nie powinno się przekraczać pomiędzy kolejnymi wymianami oleju.  

Sprawdzone paliwo  

To, czym napędzasz swoje auto nie jest bez znaczenia dla jego funkcjonowania. Nowoczesne silniki,zwłaszcza wysokoprężne, są wyjątkowo wrażliwe na jakość paliwa. Wynika to z wykorzystania bardzo zaawansowanych technologii, które mają dbać o jak najbardziej ekologiczne i optymalne spalanie. Aby uniknąć uszkodzenia silnika, wystarczy wiedzieć, które ze stacji paliw, na pewno regularnie kontrolują jakość swojego paliwa i tylko z nich korzystać. Brudne i zniszczone zbiorniki w dystrybutorach mogą oddawać do zawartości drobne zanieczyszczenia, które następnie dostają się do baku samochodu. Z początku za ich wyłapanie odpowiada filtr paliwa, jednak po długim czasie obcowania z brudnym paliwem i on może zawieźć. Doprowadzi to niestety do uszkodzenia układu.  

Korzystaj ze sprawdzonych części samochodowych   

Na pracę silnika duży wpływ mają również, co nie takie oczywiste, inne części samochodowe. Jeśli wszystko w aucie działa, jak należy, również silnik pracuje bez zarzutu, jednak usterki w innych podzespołach sprawiają, że napęd traci swoją efektywność. Części do aut francuskich, renomowanych marek możesz znaleźć bez problemu w Internecie. Uważaj jednak na elementy używane czy pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Mogą one negatywnie wpłynąć na pracę silnika i prowadzić nawet do jego uszkodzenia. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Tayssir Kadamany

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*