Ligier – pojazdy dla młodocianych kierowców

Ligier – pojazdy dla młodocianych kierowców
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup pierwszego samochodu to kamień milowy w życiu każdego kierowcy. Osoby przed 18. rokiem życia mają bardzo mocno ograniczony wybór – warto jednak zwrócić uwagę na ofertę marki Ligier.

Jakie uprawnienia muszą posiadać nieletni, by kierować samochodem tego typu?

W przypadku większości modeli wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. To dokument, o który mogą starać się osoby po ukończeniu czternastego roku życia – podobnie jak w przypadku pozostałych kategorii oficjalny kurs możemy zacząć trzy miesiące przed osiągnięciem granicznego wieku. Oprócz możliwości jazdy motorowerem o maksymalnej pojemności silnika 50 cm3 (jednostki spalinowe) lub maksymalnej mocy 4 kW (silniki elektryczne) i prędkości nieprzekraczającej 45 km/h otrzymujemy także uprawnienia do prowadzenia czterokołowców lekkich. Do tej kategorii zaliczają się quady oraz tak zwane mikrosamochody.

Musimy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami – najważniejsza z nich to masa własna pojazdu, która nie może przekraczać 350 kilogramów. Rozmiar silnika nie jest jasno określony, jednak zazwyczaj spotkamy się z jednostkami nie większymi niż 500 cm3. Podobnie jak w przypadku motorowerów konstrukcja mikrosamochodu pod kategorię AM nie może pozwalać na prędkość większą niż 45 km/h. Po osiągnięciu 16. roku życia możemy także starać się o prawo jazdy kategorii B1 – taki dokument uprawnia nas do jazdy pojazdami o masie do 400 kg i maksymalnej mocy silnika na poziomie 15 kW (20,4 koni mechanicznych).

Do zapisania się na kurs prawa jazdy przed osiągnięciem pełnoletności wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Mając na uwadze wszystkie z tych ograniczeń, możemy przejść do wyboru odpowiedniego modelu – choć wciąż nie jest to zbyt popularny widok na polskich drogach, rynek oferuje całkiem sporo mikrosamochodów.

Samochody dla młodocianych Ligier

Francuska marka Ligier miała ogromny wkład w powstanie segmentu mikrosamochodów. Na początku firma pod przewodnictwem kierowcy wyścigowego Guy’a Ligiera zajmowała się głównie autami sportowymi. Po kryzysie naftowym z 1973 roku sprzedaż pojazdów marki znacznie spadła, przez co firma zaczęła stawiać większy nacisk na tanie w produkcji mikrosamochody, które ze względu na szalejące ceny paliw zyskiwały na popularności. Pierwsze współczesne konstrukcje tego typu powstawały na początku lat 80. XX wieku, wykorzystując między elementy z ciągników siodłowych – pojazdów stojących po zupełnie przeciwnej stronie rynku samochodowego. Pojazdy marki Ligier o niewielkich gabarytach były od początku objęte nieco innymi przepisami, dzięki czemu mogli z nich korzystać także niepełnoletni kierowcy lub osoby nieposiadające w ogóle prawa jazdy. Przyczyniło się to do znacznego wzrostu popularności tego producenta – obecnie Ligier odpowiada aż za połowę światowego rynku mikrosamochodów.

Ligier JS50 Sport

Pierwszym pojazdem, który warto wyróżnić, jest model JS50 Sport, nawiązujący stylistyką do korzeni firmy. Znajdziemy tutaj szereg ułatwień, które wspomogą młodych kierowców w trakcie zdobywania pierwszych doświadczeń związanych z samodzielnym poruszaniem się w ruchu drogowym. Jednym z najbardziej istotnych usprawnień jest niezwykle przydatna kamera cofania, która pozwoli nam dokładniej dojrzeć obiekty znajdujące się za samochodem. Takie wyposażenie w szczególności docenią niedoświadczeni kierowcy.

Jak już wspominaliśmy, założyciel firmy – Guy Ligier – był kierowcą wyścigowym. Również i w tym modelu zastosowano rozwiązania, które są nieodzownie kojarzone z tym środowiskiem. Rama pojazdu jest jednolita i wykonana ze specjalnego aluminium, co nie tylko zmniejsza wagę pojazdu, ale także zapewnia większe bezpieczeństwo podczas ewentualnych kolizji. Pojazd wyposażony został również w hamulce tarczowe z przodu i z tyłu.

Microcar M.Go

W 2010 roku firma Ligier wykupiła działającą w tym samym segmencie markę Microcar, stając się tym samym zdecydowanie najważniejszym graczem na rynku mikrosamochodów. Choć pojazdy Microcar wciąż są sprzedawane pod swoją oryginalną nazwą, obydwoma przedsiębiorstwami zarządza Ligier. 

Model M.Go to kolejny godny polecenia model. To drobna maszyna, która idealnie spełni swoje zadanie w rękach młodocianego kierowcy. Pojazd ten jest przestronny i ma spore rozmiary, co jest dość rzadkie dla pojazdów tego typu. Co ciekawe, auto reklamowane jest jako połączenie zdolności jazdy po mieście z ewentualną jazdą terenową – to kolejna cecha, która wyróżnia ten samochód na tle innych rozwiązań z tego segmentu. Podobnie jak w opisywanym wcześniej modelu konstrukcja oparta jest na jednolitej ramie z aluminium, znajdziemy tutaj także hamulce tarczowe. Warto również zwrócić uwagę na przydatny dodatek w postaci blokady zapłonu, gdy pojazd jest na biegu – takie rozwiązanie pomoże podczas wjeżdżania pod górę lub w sytuacjach, w których silnik samochodu może zgasnąć. 

Ligier JS60 Chic

Ostatnią maszyną w naszym zestawieniu jest mini-SUV Ligier JS60 Chic – to wyjątkowy pojazd, którego nie można pominąć. Również i tutaj znajdziemy aluminiową klatkę znaną z samochodów wyścigowych oraz hamulce tarczowe. Kierowca ma dodatkowo do dyspozycji 3,25-calowy ekran dotykowy i wiele funkcji wspierających wygodę jazdy. Warto zwrócić uwagę na design tego modelu – to auto, które odpowiada wzornictwem rozwiązaniom z niezwykle popularnego segmentu SUV.

Dlaczego warto kupić auto dla młodocianego kierowcy?

To przede wszystkim niezwykła okazja na zdobycie doświadczenia i wypracowanie odpowiednich nawyków na drodze. Zakup takiego auta można potraktować jako kilkuletni kurs przygotowawczy do egzaminu na prawo jazdy – kierowca oswojony z ruchem drogowym znacznie łatwiej przyswoi wiedzę podczas starania się o dokument kategorii B. Poza tym warto zwrócić uwagę na wygodę i niezależność, jaką zapewnia takie rozwiązanie.

(Photo by Mustafa Sevgi/Anadolu Agency/Getty Images)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*