Umowa sprzedaży samochodu jest bardzo ważnym dokumentem, związanym często z dużymi wartościami pieniężnymi. W jaki sposób właściwie ją spisać? Czego powinno się unikać? Co powinna zawierać, aby była skuteczna?
Znaczenie poprawnego skonstruowania umowy sprzedaży sprowadza się do tego, że bez niego możemy mieć problem z egzekwowaniem naszych praw w kryzysowej sytuacji – chociażby w kontaktach z urzędami. Zawsze należy więc skonstruować tekst dokładnie i z uwagą. Kupujący musi się z kolei dokładnie z nim zapoznać.
Polskie prawo dopuszcza zawieranie umów kupna-sprzedaży zarówno w formie ustnej, jak i w bardziej popularnej pisemnej. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że zawarcie tak ważnego aktu w formie wyłącznie ustnej rodzi kilka problemów. Między innymi:
Forma pisemna zawarcia umowy jest zdecydowanie bardziej skuteczna w kontekście późniejszych kontaktów z urzędami, kiedy zaistnieje potrzeba udowodnienia własności danego samochodu. Podobnie jest w przypadku pojawienia się konfliktu między sprzedawcą a nabywcą.
Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa sprzedaży zostanie spisana odręcznie, wydrukowana, czy też będzie stanowiła kopię szablonów umów dostępnych w internecie. Istotne jest, aby zostały w niej wyczerpująco przedstawione i doprecyzowane najważniejsze zagadnienia.
Istnieje możliwość wyszczególnienia niezbędnych elementów umowy sprzedaży samochodu. Zawsze trzeba o nich pamiętać, sporządzając taki dokument. Przede wszystkim chodzi o:
Wyliczenie niezbędnych elementów umowy sprzedaży samochodu nie wyczerpuje tematu. Bardzo ważne jest dokładne i klarowne opisanie sprzedawanego pojazdu tak, aby nie mogło być wątpliwości, o jakie auto chodzi. Należy zwrócić uwagę na zawarcie w umowie danych dotyczących:
Sporządzenie umowy we właściwy sposób i nawet samo przekazanie pojazdu to nie wszystko. Na sprzedawcy ciąży też przekazanie nabywcy określonych rzeczy i dokumentów związanych z autem. Dotyczy to między innymi tak oczywistego elementu, jak kluczyki do samochodu. Oprócz tego kupujący musi otrzymać także dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Bardzo ważne jest też potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC.
Szczególna sytuacja występuje, gdy auto sprowadzono spoza granic Polski. Wówczas kupujący musi otrzymać dokumenty stanowiące potwierdzenie uiszczenia opłat: recyklingowej, celnej, akcyzy, ewentualnie innych wymaganych przez prawo.