Szybkie auta rozbudzają wyobraźnię wielu osób, a zwłaszcza tych, które interesują się motoryzacją. Dla niektórych jest to prawdziwa pasja. Prezentujemy kilka niedrogich i szybkich modeli.
Jazda samochodem potrafi dostarczyć wielu sportowych emocji, o ile nie stracimy zdrowego rozsądku. Szybkie wchodzenie w zakręty, agresywne hamowanie oraz „sprint do setki” skutecznie podnoszą poziom adrenaliny w krwiobiegu. Atrakcje tego typu można sobie zafundować po wybraniu się na gokarty, od których zazwyczaj zaczynają wszyscy mistrzowie Formuły 1. Jeśli chcemy poczuć się jak w grze „Need for Speed”, zawsze możemy zarezerwować tor i pościgać się na nim ze swoimi znajomymi, korzystając z własnego samochodu. O ile większość rodzinnych skod, volkswagenów, czy opli dysponuje silnikami o mocy powyżej 100, czy nawet 150 KM, dalej pozostają one modelami, które nie sprawdzą się podczas wyczynowej jazdy i będziemy w nich groteskowo wyglądać. Dodatkowo możemy narazić te w większości drogie pojazdy na awarie i usterki. Najrozsądniejszym więc rozwiązaniem jest zakup samochodu przeznaczonego typowo do sportowej jazdy. W przedziale 10–15 tysięcy złotych znajdziemy kilka ciekawych maszyn, które rozbudzą w nas sportowe emocje, a za kilkanaście lat, przy odpowiedniej konserwacji, będą kultowymi perełkami. Oto najciekawsze propozycje, od których warto zacząć swoją sportową przygodę.
Jest to bardzo nietuzinkowy i wyjątkowy samochód, który był produkowany w latach 2003–2012. To sportowe auto pełne jest niestandardowych rozwiązań. Pierwsze z nich, rzuca się w oczy od razu – tylne „mikro” drzwi, które otwierają się w przeciwnym kierunku niż tradycyjne. Rozwiązanie to pomaga przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów. Pojazd pomieści cztery osoby, choć wygląda na dwuosobowy. Kolejnym ciekawym i sprawiającym pewne kłopoty elementem wyposażenia jest silnik. Jest to rotacyjna jednostka typu Renesis, która posiada układ dwóch wirników o pojemności 2.6 l (2 razy po 1.3 l). Jej moc 192 lub 232 KM (w zależności od wersji) dosłownie katapultuje małą mazdę. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje tylko 6,4 sekundy, a prędkość maksymalna to 235 km/h. Niestety mało popularne rozwiązania techniczne sprawiają, że części i fachowcy, którzy potrafią się zająć tym samochodem, są drodzy i mało dostępni.
Kolejnym modelem jest niemieckie Audi TT. Samochód produkowany w latach 1998–2006, potrafi pokazać pazur. Charakteryzuje się ciekawym designem oraz – co bardzo ważne – solidnym wykonaniem i mechanicznym pokrewieństwem z Volkswagenem Golfem IV. Pojazd jest też dobrze zaimpregnowany i przez to odporny na korozję. Polecany silnik benzynowy to 1.8 Turbo posiadający kilka wersji, które cechują się mocą od 150 do 240 KM, a dodatkowo rozsądnym spalaniem. Jego osiągi pozwalają na jazdę z prędkością nawet 243 km/h, a przyśpieszenie do setki zajmuje 6,4 s. Przykuwająca oko linia nadwozia, dobre wykonanie i sportowy charakter sprawiają, że samochód powoli staje się youngtimerem. Co więcej, zadbane egzemplarze, które można kupić za kilkanaście tysięcy złotych, będą trzymać cenę.
Ostatnim prezentowanym samochodem jest piękna Alfa Romeo GT. W gruncie rzeczy jest to usportowione połączenie popularnych modeli 147 oraz 156. Pojazd był produkowany w latach 2003–2010 i przez ten czas zyskał spore grono wielbicieli i uznanie wśród tzw. alfaholików – wiernych fanów włoskiej marki. Trudno się z nimi nie zgodzić – auto posiada bardzo efektowny design z oryginalnym wykończeniem wnętrza. Sportowych emocji w tym samochodzie dostarcza cała gama silników. Niestety jednostki benzynowe JTS nie są zbyt trwałe i często wymagają napraw, w przeciwieństwie do „pancernych” silników wysokoprężnych JTD, z których najsensowniejszy to 1.9 JTD o mocy 150 KM. Pozwala on na jazdę z prędkością ponad 200 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w mniej niż 10 sekund. Kolejnym atutem pojazdu jest jego funkcjonalność i ładowność jak na coupe. Przy kupnie tego modelu należy zwrócić uwagę na stan elektroniki, która lubi być kapryśna. Ceny zadbanych egzemplarzy nie powinny przekraczać 15 tysięcy złotych.