Pojazdy czeskiego producenta są bardzo częstym widokiem na polskich drogach. Wśród najchętniej wybieranych modeli Skody znajdują się Octavia i Superb. Który z nich będzie odpowiednim wyborem?
Samochody osobowe marki Skoda są niezwykle popularne na terenie Europy. Czeski producent odnotowuje świetne wyniki także w naszym kraju, gdzie regularnie plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych marek. Podstawą sukcesu firmy jest doświadczenie zdobywane od 1895 roku oraz świetny stosunek ceny do jakości oferowanych rozwiązań.
Pośród licznych modeli Skody, które wyjechały na drogi od początku istnienia marki, w ostatnim czasie wyróżniły się między innymi Octavia i Superb. Porównując oba samochody, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, które mogą okazać się istotne w trakcie każdej podróży.
Skoda Superb to samochód osobowy klasy średniej, produkowany od roku 2001. Do tej pory powstały trzy generacje popularnego pojazdu – najnowsza z nich pojawiła się w salonach w 2015 roku.
Pierwszym modelem Skody Superb był klasyczny sedan, który w kolejnych pokoleniach samochodu został zastąpiony przez wersję liftback oraz kombi. Obydwa warianty obecnie produkowanej generacji wyposażone zostały w pięciodrzwiowe nadwozie i dostępne są w wersji z sześciobiegową skrzynią manualną bądź sześcio- lub siedmiobiegową skrzynię półautomatyczną.
Skoda Superb III korzysta z napędu na przednie koła oraz 66-litrowego zbiornika paliwa. Podstawowa wersja została wyposażona również w liczne elementy wspierające wygodną i bezpieczną jazdę:
Niezwykle popularny pojazd czeskiego producenta jest produkowany od 1996 roku. W tym czasie na drogach pojawiły się cztery generacje Skody Octavii, z których najnowsza pojawiła się w salonach w 2019 roku.
Octavię czwartej generacji można spotkać w dwóch wersjach – pierwszą z nich jest klasyczny liftback, drugą natomiast przestronne kombi. Również i tutaj spotkamy się z pięciodrzwiową konstrukcją. Praca samochodu opiera się na napędzie na przednie koła. Mamy do wyboru modele z różną skrzynią biegów – sześcio- lub siedmiobiegowy półautomat oraz pięcio- lub sześciobiegowa skrzynia manualna.
Skoda Octavia wyposażona została w podobny zestaw dodatkowych funkcji:
Choć te dwa pojazdy są z pozoru do siebie podobne, w ich budowie i wyposażeniu występują liczne różnice, które mogą zadecydować o wyborze konkretnego modelu. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sam segment, do którego należy dany model. Octavia jest uznawana za auto klasy C, czyli kompaktowy samochód odpowiedni do podróżowania w cztery osoby z umiarkowanie dużym bagażem. Skoda Superb plasuje się z kolei w segmencie D, który obejmuje bardziej przestronne pojazdy ze sporym bagażnikiem.
Spore różnice znajdziemy także w kwestii zastosowanych silników. W przypadku Octavii czwartej generacji spotkamy się z napędem o pojemności od 1 do 2 litrów, których moc wynosi 110–245 KM, a prędkość maksymalna to 207–235 km/h. Najmniejsze jednostki w modelu Superb mają z kolei pojemność 1,4 litra, oferują 125 KM i podobną prędkość maksymalną 208 km/h. Najmocniejsza wersja tego pojazdu korzysta z 2-litrowego napędu na cztery koła o mocy 272 KM, który jest w stanie osiągnąć prędkość 250 km/h.
Skoda Superb jest także większa pod względem gabarytów oraz wagi. Przekłada się to również na większe zapotrzebowanie na paliwo, które wiąże się z samą pojemnością baku (Superb – 60 l, Octavia – 55 l). Dopuszczalne obciążenie większego modelu wynosi 620 kg, a w przypadku bardziej kompaktowej Octavii jest to 675 km.
Ilu kierowców na drogach, tyle opinii o danym samochodzie – warto jednak zwrócić uwagę na cechy, które powtarzają się w wielu ocenach. Skoda Superb zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim wewnętrznym elementom wyposażenia, które uznawane są za wyjątkowo praktyczne oraz przydatne w trakcie jazdy. Dodatkowo cenione jest jej przestronne wnętrze. Niewątpliwą zaletą drugiego z samochodów, czyli Skody Octavii, są ekonomiczne jednostki napędowe oraz ergonomia. Uznanie zyskał także pojemny bagażnik, który zwraca uwagę nie tylko w wersji kombi, ale również w wersji liftback.
(fot. pixabay.com)