Rejestracja przyczepki samochodowej – krok po kroku

Rejestracja przyczepki samochodowej – krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przyczepa samochodowa w świetle prawa traktowana jest jako pojazd, więc trzeba ją zarejestrować. Jak krok po kroku zarejestrować przyczepkę samochodową, tak by można było z niej legalnie korzystać na drogach?

Co trzeba przygotować, aby zarejestrować przyczepkę samochodową?

Aby móc odpowiednio zarejestrować przyczepę samochodową, należy posiadać wymagane do tego dokumenty. Należą do nich: wniosek, którego wzór znajdziemy na przykład w Wydziale Komunikacji, wyciąg ze świadectwa homologacji bądź odpis decyzji o zwolnieniu pojazdu z homologacji, a także faktura. Świadectwo homologacji nie jest wymagane w przypadku nowych przyczep. Faktura jest obowiązkowa niezależnie od tego, czy przyczepa została zakupiona przez firmę, czy też osobę prywatną. 

Faktura to jedyny dowód tego, że jesteśmy właścicielami danej przyczepy i musi zawierać odpowiednie informacje, by została uznana za ważną przez urzędnika. Muszą się na niej pojawić takie dane jak imię, nazwisko, adres oraz numer NIP nabywcy, jeśli takowy posiada. Oprócz tego nie obędzie się bez producenta i modelu przyczepy, roku jej produkcji, koloru oraz numeru VIN. 

Jak wygląda rejestracja przyczepy samochodowej?

W celu zarejestrowania przyczepy samochodowej musimy udać się do Wydziału Komunikacji urzędu, który przypada na nasze miejsce zamieszkania. Tam składamy wspomniane wcześniej wymagane dokumenty. 


Po złożeniu właściwych dokumentów należy opłacić wszystkie koszty rejestracji. Mowa tu o opłacie w wysokości 54 złotych za dowód rejestracyjny, 40 złotych za wydanie tablic rejestracyjnych, 12,50 zł za znaki legalizacyjne oraz 1 zł za wydanie tablicy z legalizacją i wydanie dowodu rejestracyjnego. 

Nie można również zapomnieć o tym, że najpóźniej podczas rejestracji musi zostać wykupiona polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na posiadaną przez nas przyczepę samochodową. Gdy wszystko zostanie zatwierdzone, otrzymamy tablicę rejestracyjną oraz dowód i przyczepa będzie mogła być legalnie używana – trzeba jedynie zamontować tablicę rejestracyjną w przeznaczonym do tego miejscu.

Jak wygląda dowód rejestracyjny przyczepki samochodowej?

Dowód rejestracyjny nie różni się od tego wydawanego w wypadku samochodu osobowego. Znajdziemy w nim informacje o organie wydającym, właścicielu przyczepki, o samej przyczepce, czyli jej markę, typ, model, dopuszczalną masę całkowitą, masę własną, a także datę pierwszej rejestracji, liczbę osi, rok produkcji czy też dopuszczalny nacisk osi.

Zdj. główne: TheDigitalWay/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*