Podwójne ubezpieczenie OC – kiedy występuje? Co zrobić?

Podwójne ubezpieczenie OC – kiedy występuje? Co zrobić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom problem podwójnego ubezpieczenia nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Możemy się z nim spotkać przez własną nieuwagę albo po prostu nieznajomość przepisów. Co zrobić w sytuacji, kiedy okaże się, że jesteśmy objęci podwójnym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej? Odpowiedź jest prosta – działać jak najszybciej. Im prędzej rozwiążemy mniej korzystną ofertę, tym mniejszymi kosztami zostaniemy obciążeni

Kiedy pojawia się problem podwójnego ubezpieczenia?

Nierzadko można spotkać się z sytuacją, w której posiadacz pojazdu zawiera nową umowę OC, zanim poprzednia nie zostanie jeszcze zakończona. Po upływie roku od podpisania pierwszego kontraktu okazuje się, że jest on automatycznie odnawiany, nawet pomimo braku wpłaty z naszej strony. Po pewnym czasie nieświadomy posiadacz podwójnego ubezpieczenia może dostać wezwanie do uiszczenia zaległych należności. 

Problem podwójnego ubezpieczenia może pojawić się również wtedy, kiedy zawieramy nową umowę OC na odległość i nie wniesiemy opłaty, natomiast kilka dni później zdecydujemy się jednak na ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami również może się zdarzyć, że dokumenty poświadczające o rezygnacji przez nas z jednej z polis ubezpieczeniowych nie dotarły do towarzystwa w terminie lub wcale, albo też nie zawierały wszystkich niezbędnych danych, np. podpisu w oryginale. Jakie jeszcze mogą być powody podwójnych polis? Znajdziesz je na stronie https://wypowiadamoc.pl/podwojne-ubezpieczenie-oc.  

Kiedy nie grozi nam automatyczne prolongowanie ubezpieczenia? 

Po nabyciu samochodu z drugiej ręki jest on zwykle objęty polisą OC, której umowa została zawarta jeszcze przez pierwotnego właściciela. W takiej sytuacji po przejściu pojazdu w nasze posiadanie automatycznie stajemy się właścicielami OC, jednak nawet jeśli wcześniej właściciel podpisał klauzulę prolongacyjną, to nam jako nowym właścicielom nie będzie grozić automatyczne przedłużenie umowy po upływie roku. Na zbywcy pojazdu ciąży obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu. 

Jak zapobiegać sytuacji podwójnego ubezpieczenia? Co zrobić, kiedy do niej dojdzie? 

Co zrobić z podwójną plisą OC? Przede wszystkim działać jak najszybciej. W tej sytuacji czas to pieniądz i im szybciej rozwiążemy jedną z umów, tym mniejszymi kosztami zostaniemy obciążeni. Informacje o tym, jak wypowiedzieć umowę w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa, można znaleźć pod adresem: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-compensa. Dzięki stronie wypowiadamoc.pl możemy sprawnie i skutecznie uporać się z formalnościami związanymi z odstąpieniem od kontraktu. Umowę, która prolonguje się automatycznie oraz tę, którą otrzymamy od poprzedniego właściciela pojazdu, możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. W przypadku umów zawartych na odległość, czyli za pośrednictwem internetu lub rozmowy telefonicznej, możemy w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny zrezygnować z kontraktu. 

Fot. Sozavisimost/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*