OC krótkoterminowe – kto może z niego korzystać?

OC krótkoterminowe – kto może z niego korzystać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Standardowa umowa ubezpieczenia OC trwa 12 miesięcy, ale czy to jedyna możliwość? Co powiedziałbyś na polisę, która trwa jeden lub trzy miesiące? W tym tekście omówimy OC krótkoterminowe i opowiemy Ci o tym, kto może skorzystać z tego typu rozwiązania.

Dla kogo OC krótkoterminowe

Do niedawna sytuacja wyglądała w taki sposób, że z krótkoterminowego OC mogły korzystać wyłącznie podmioty gospodarcze takie jak komisy oraz firmy zajmujące się wynajmem pojazdów. Od jakiegoś czasu przepisy jednak znacznie rozszerzyły grupę osób oraz firm, które mają prawo do wykupienia krótkoterminowego OC i korzystania z atutów tego typu polisy. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje:

  1. Pojazdy zarejestrowane na określony czas

Krótkoterminowe OC może być wykupione przez właścicieli pojazdów, które zostały zarejestrowane czasowo. Tego typu rejestracja zazwyczaj odbywa się w sytuacji, gdy:

  • właściciel chce wywieźć pojazd poza granice Polski,
  • właściciel ma do pokonania przejazd od miejsca zakupu na teren Polski,
  • przejazd pojazdem jest konieczny, by dokonać badania stanu technicznego pojazdu.
  • Pojazdy sprowadzone z zagranicy

Jeśli zarejestrowałeś samochód w jednym z krajów Unii Europejskiej lub kupujesz auto spoza Polski, możesz skorzystać z krótkoterminowego OC na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 3 miesiące. Pamiętaj też, że w takiej sytuacji polisa może być wykupiona tylko jeden raz. Każda następna umowa musi już być zawierana na pełne 12 miesięcy. Dowiedz się więcej tu: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-sprowadzonego-z-zagranicy/.

  • Pojazdy z komisów

Właściciele komisów samochodowych również mają możliwość wykupienia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy. Jest to związane ze specyfiką ich działalności. W przypadku, gdyby musieli ubezpieczać pełną polisą każde auto, ich biznes mógłby okazać się nierentowny. Polisa krótkoterminowa jest więc możliwością na ograniczenie wydatków oraz większy zarobek.

  • Pojazdy zabytkowe

Według prawa pojazd historyczny to taki, który ma co najmniej 40 lat lub 25 lat (musi jednak być uznany za unikatowy lub mający duży wpływ na historię motoryzacji). Polisa dla pojazdów zabytkowych jest zawierana na okres nie krótszy niż 30 dni. Co ciekawe, nie ma ograniczeń dotyczących tego, ile tego takich polis właściciel może wykupić w ciągu roku.

  • Pojazdy wolnobieżne

Pojazdy wolnobieżne to takie, których konstrukcja ogranicza osiąganie prędkości większej niż 25 km/h. Zgodnie z przepisami z polisy OC na maksymalnie 3 miesiące mogą skorzystać więc właściciele maszyn rolniczych, maszyn leśnych oraz maszyn budowlanych.

  • Pojazdy testowe

W ustawie zostały również uwzględnione pojazdy testowe, które należą do przedsiębiorców lub jednostek badawczych, mających swoją siedzibę na terenie Polski. Bardzo ważne jest jednak to, by pojazdy nie były wcześniej zarejestrowane na terytorium Polski lub w innym kraju.

Fot. unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*