Nowe samochody kempingowe – jaki jest ich koszt?

Nowe samochody kempingowe – jaki jest ich koszt?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poszukujesz kampera na następny sezon wakacyjny? Podpowiadamy, ile trzeba będzie zapłacić za nowy samochód kempingowy oraz na co warto zwrócić uwagę.

Różnice pomiędzy kamperami

Chcąc kupić kampera, na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszych potrzeb i preferencji. W jak dużej grupie będziemy podróżować? Jakich udogodnień potrzebujemy, a bez których możemy się obejść? Nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Każdy lubi podróżować inaczej, a samochód kempingowy ma być inwestycją na całe życie, z której będziemy zadowoleni.

Pamiętajmy, że kampery to przede wszystkim samochody, zwróćmy więc uwagę na cechy takie jak: producent i model, moc i pojemność silnika, podwozie, rok produkcji. Wytycznych typowych dla samochodów kempingowych jest oczywiście znacznie więcej. Mamy tutaj całą gamę wyborów i niemało decyzji do podjęcia. Są to na przykład:

  • liczba miejsc do jazdy,
  • ilość miejsc do spania,
  • bagażnik rowerowy – tak czy nie?
  • WC,
  • prysznic,
  • zlew,
  • kuchenka gazowa,
  • piekarnik.

Oprócz dostępności łazienki i kuchni, co jest już poniekąd normą w podróżowaniu samochodami kempingowymi, w nowoczesnych kamperach możemy liczyć na wiele innych ulepszeń. Możemy kupić pojazd, w którym od razu będą znajdować się: telewizor, radio, klimatyzacja postojowa, gniazdka USB.

Najpopularniejsze samochody kempingowe

Producenci, którzy sprzedają w Polsce najwięcej kamperów, to Volkswagen, Benimar, Roller Team, Dethleffs, CI, Chausson, Rapido, Carthago. W 2020 roku sprzedaż pojazdów tych marek stanowiła 80% ogólnej sprzedaży samochodów kempingowych w Polsce.

Co ciekawe, pomimo pandemii i lockdownu, w 2020 roku sprzedaż kamperów zdecydowanie wzrosła w porównaniu z rokiem 2019. Wówczas w Polsce zarejestrowano 724 nowych samochodów kempingowych, natomiast rok później aż 1040. W ciągu roku rynek urósł więc prawie o połowę.

Nowy kamper – ile zapłacimy?

Jeśli wiemy już, jakie wymagania powinien spełniać nasz nowy samochód kempingowy, możemy przejść do wybierania odpowiedniego modelu i szacowania ceny.

Volkswagen 6.1 California Beach Camper

W przypadku, gdy nasze wymagania są raczej podstawowe, jako przykład może posłużyć nam model Volkswagen 6.1 California Beach Camper. Został wyprodukowany w 2021 i jest to kamper bardzo dobrej jakości. Nie posiada on jednak wielu „ulepszeń”, dzięki czemu jego cena jest niższa w porównaniu z innymi nowymi kamperami: zapłacimy za niego około 175 000 zł.

California Beach Camper od Volkswagena posiada cztery miejsca do jazdy i cztery miejsca do spania, radio, gniazdka USB, litrowy zbiornik wody czystej i kuchenkę gazową. W jego wnętrzu nie znajdziemy jednak toalety, prysznica, lodówki ani zamrażalnika, telewizora, klimatyzacji postojowej.

Bürstner Fiat Argos A 747-2 G 

Jeśli planujemy wyjazd w więcej osób, a do tego chcemy mieć w samochodzie kempingowym jak najwięcej udogodnień, warto zwrócić uwagę na przykład na kampera Fiat Argos A 747-2 G producenta Bürstner. Mieści on w sobie aż pięć miejsc do jazdy i siedem miejsc do spania.

W wyposażeniu otrzymamy także: dwie butle gazowe, WC i oddzielną łazienkę z prysznicem, piekarnik, kuchenkę gazową, zlew, klimatyzację postojową, urządzenia multimedialne, gniazdka USB, pojemnik wody szarej na 90 litrów i wody czystej na 1 litr. Opcjonalnie do pojazdu możemy dodać telewizor.

Poruszanie się takim modelem to nie lada luksus, który będzie nas trochę kosztował: jego cena to ponad 500 000 złotych.

Zdj. główne: Hanson Lu/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*