Artykuł sponsorowany
Skrzynia biegów to jeden z tych elementów samochodu, którego używa się bardzo często, jednak gdy przychodzi do serwisu lub pielęgnacji auta, ta część jest pomijana. Łatwo jest zapomnieć lub zwyczajnie nie wiedzieć, że skrzynia biegów wymaga kontroli czy wymiany oleju, a sposób jej użytkowania wpływa bezpośrednio na jej stan. Podpowiadamy, jak dbać o automatyczną skrzynię biegów.
Tak, jak człowiek potrzebuje rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym, tak skrzynia biegów musi przez pierwsze kilometry wprawić się w odpowiedni rytm. Pierwsze kilometry staraj się przejechać spokojnie i płynnie, bez nagłych i dynamicznych przyspieszeń czy hamowań. Z racji tego, że w automatycznej skrzyni biegów drążek ma tylko jeden tryb służący do jazdy do przodu, system musi rozgrzać się i wejść w prawidłowy rozpęd, aby zacząć pracować bez zarzutu. Zbyt dynamiczna jazda w pierwszych minutach pracy silnika może prowadzić do awarii skrzyni biegów, która będzie prowadzić do kolejnych usterek w samochodzie.
Skrzynia biegów jest lubrykowana za pomocą oleju, który usprawnia i upłynnia jej działanie. Zbyt niski poziom tego płynu może prowadzić do zatarcia się lub uszkodzenia mechanizmu, dlatego warto pilnować terminów wymiany oleju w skrzyni biegów. Powinna ona mieć miejsce co 40 do 60 tysięcy kilometrów. Im wcześniej olej zostanie wymieniony, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia usterki z powodu jego braku. Więcej na temat procesu wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów dowiesz się ze strony https://www.mvs.auto.pl/dynamiczna-wymiana-oleju.html.
W samochodach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów nie ma tradycyjnego sprzęgła, które można znaleźć w autach z “manualem”. Jest w nich jednak jeden element, który niejako pełni tę funkcję. Sprzęgło hydrokinetyczne, zwane również konwerterem odpowiada za te same czynności, co jego tradycyjny odpowiednik. Dbanie o tę część samochodu ze skrzynią automatyczną gwarantuje sprawną i bezpieczną pracę wszystkich innych systemów i podzespołów auta. Regeneracja konwertera powinna odbywać się regularnie przy okazji serwisu. Dodatkowe i bardziej precyzyjne informacje na ten temat przeczytasz na stronie https://www.mvs.auto.pl/.
Automatyczna skrzynia biegów nie jest najlepszym rozwiązaniem dla niepewnych i przesadnie ostrożnych kierowców. Jeśli preferujesz niskie prędkości i jazdę z nogą wiecznie nad pedałem hamulca, wybierz raczej samochód z klasyczną przekładnią. Automaty są stworzone do płynnej i jednostajnej jazdy na średnich obrotach. Wymuszanie jazdy na jedynce w przypadku automatycznej przekładni może prowadzić do jej uszkodzenia czy przegrzania. Tak, jak zbyt duże prędkości i wysokie obroty nie są dobre dla samochodu, tak zbyt wolna jazda i szarpanie hamulca może spowodować równie poważne szkody.
Auta z automatyczną skrzynią biegów są dla wielu osób wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Brak sprzęgła ułatwia ruszanie oraz kontrolowanie prędkości podczas jazdy, a samoistny dobór dawki nośnika energii i intensywności pracy silnika do stylu jazdy wpływa na bardziej ekonomiczne gospodarowanie paliwem. Odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe nawyki podczas jazdy sprawią, że automatyczna skrzynia biegów będzie funkcjonowała bez zarzutu.
Zdj. główne: Jean-Philippe Delberghe/unsplash.com