Ile czasu będziemy musieli czekać na nowe auto w 2022 roku? Odpowiadamy!

Ile czasu będziemy musieli czekać na nowe auto w 2022 roku? Odpowiadamy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach, żeby kupić niektóre produkty, jak na przykład karty graficzne, trzeba nieraz długo czekać. Podobnie sprawa się prezentuje w przypadku aut. W takim razie, ile trzeba czekać na samochód w 2022 roku?

Dlaczego na kupno nowego auta trzeba czekać dłużej?

Kupno pojazdu prosto z salonu dealera nie jest proste. Na niektóre modele trzeba czekać nawet rok, a perspektywa kilkumiesięcznego oczekiwania na samochód jest dużym utrudnieniem. Jednak dlaczego tak się dzieje?

Ze względu na to, że za działanie samochodu odpowiada zazwyczaj komputer, producenci aut potrzebują właściwych komponentów – między innymi półprzewodników, które zapewnią bezawaryjne i płynne działanie całego systemu. Jest to jeden z powodów tak dużych opóźnień. Warto tutaj przytoczyć chociażby sytuację z rynku informatycznego, gdzie na przykład na karty graficzne składa się zamówienia odpowiednio wcześniej, ponieważ już kilka chwil po udostępnieniu produktu do sprzedaży znika on z witryn sklepowych i punktów stacjonarnych.

Ile trzeba czekać na samochody od najpopularniejszych producentów – Mercedes, Audi, BMW?

Okres oczekiwania może się różnić zależnie od producenta samochodu, którego wybierze kupujący. Warto jednak określić, ile trzeba czekać na auta marek takich jak Mercedes, Audi i BMW, czyli jednych z najpopularniejszych niemieckich producentów na świecie.

Na samym początku można wyznaczyć pewne cechy wspólne, które mają wpływ na okres oczekiwania w przypadku każdego z wcześniej wymienionych producentów. Jednym z głównych czynników mających wpływ na długość czekania jest konfiguracja pojazdu. Oczekiwanie jest spowodowane brakami w przypadku niektórych podzespołów i chipów.

W przypadku Mercedesa na najpopularniejsze modele czeka się około 6 miesięcy. Klasa C, czyli segment premium, jest dostępna od ręki – oczywiście, jeżeli klient nie zażyczy sobie specjalnej konfiguracji pojazdu. Jeżeli chodzi o BMW, to na najczęściej wybierane modele aut czeka się około 5 miesięcy. Na pojazdy z indywidualnie dobranymi opcjami wyposażenia trzeba poczekać nieco dłużej.

Z kolei salony Audi proponują swoim klientom auta, które są dostępne już w czasie do 4 miesięcy. Ale niekiedy trzeba czekać 8 miesięcy – może być to związane na przykład z brakiem dostępności elementów wyposażenia tempomatu aktywnego czy asystenta utrzymania pasa ruchu.

Okres oczekiwania na nowy samochód w pozostałych salonach

Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się także samochody z Azji. Zaletą korzystania z oferty dealerów takich jak Honda jest to, że klienci mogą uzyskać klarowne informacje na temat tego, kiedy poszczególne auta będą dostępne. I tak model Civic ma być dostępny dopiero pod koniec 2022 roku. Natomiast w przypadku aut takich jak HR-V i CR-V trzeba poczekać nieco dłużej. 

W przypadku marki Hyundai trzeba czekać pół roku na model i30. Na krótszy czas oczekiwania mogą przygotować się przyszli nabywcy aut modeli takich jak i20 lub KONA. Najdłuższy czas oczekiwania będzie w przypadku zamówienia modelu hybrydowego Hyundaia Tucson. 

Bardzo krótkim czasem oczekiwania, w porównaniu z pozostałymi markami, może się pochwalić producent KIA. Najpopularniejsze modele jego samochodów będą dostępne już w ciągu 4 miesięcy od złożenia zamówienia. W przypadku marek takich jak Opel, Volkswagen czy francuskich producentów na otrzymanie auta od momentu złożenia zamówienia również trzeba poczekać kilka miesięcy.

Zdj. główne: Marvin Meyer/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*