Fiat Punto II – co znajdziesz za 10 000 złotych?

Fiat Punto II – co znajdziesz za 10 000 złotych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fiat Punto jest jednym z najlepszych pojazdów na początek przygód za kierownicą. Co ważne, nie jest także drogi, bo za model z drugiej generacji nie zapłacisz więcej niż 10 tysięcy. Tak naprawdę samochody te są jeszcze tańsze. Sprawdź, na co możesz liczyć na stronach z ogłoszeniami.

Fiat Punto II – lata produkcji

Włoski koncern po raz pierwszy pokazał Fiata Punto II na targach motoryzacyjnych w Genewie w roku 1999. Pojazd został opracowany zgodnie z filozofią marki, która mówiła, że jedna płyta podłogowa miała służyć dwóm modelom z danego rocznika. Również struktura nadwozia miała wyglądać podobnie. Samochód z pewnością mógł się podobać, prezentował się jak na tamte czasy nowocześnie, jednocześnie jego wymiary sprawiały, że idealnie wpisywał się w kulturę miejskich pojazdów. Do dziś jest to stosunkowo chętnie wybierany model, szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Jego produkcja zakończyła się w 2010 roku we Włoszech, natomiast w Serbii rok później. Modele z końcówki produkcji są najpopularniejsze oczywiście ze względu na fakt, że są najmłodsze, a do tego najlepiej zachowane.

Wersje silnikowe w Fiacie Punto II

Fiat przedstawił aż 10 wersji silnikowych dla modelu Punto II. Cztery z nich to silniki benzynowe, najmocniejszy 1,8 16V HGT to wersja usportowiona, która osiągała moc 131 KM i przyspieszała do setki w niecałe 9 sekund. Maksymalna prędkość w tym przypadku wynosiła 205 km/h. Niestety producent nie zdecydował się na masową produkcję akurat tej wersji, mimo wszystko wciąż można ją znaleźć na aukcjach. Z kolei najmocniejszym silnikiem wysokoprężnym była jednostka Multijet 8V o pojemności 1,9 litra. Delikatnie słabsza wersja wciąż rozpędzała auto do 100 km/h w stosunkowo krótkim czasie. Znalazło się także miejsce dla jednostki napędzanej gazem ziemnym, która nie była rozchwytywana w tamtych czasach.

Zalety Fiata Punto II – kiedy warto go wybrać?

Fiat Punto II jest niedrogim samochodem o niskiej mocy i małych gabarytach. Sprawdzi się więc doskonale w mieście, dlatego, jeśli jesteś początkującym kierowcą lub po prostu nie masz za dużego budżetu na model innej marki, Punto drugiej generacji będzie rozsądną opcją. Nawet regularne naprawy eksploatacyjne, a także ewentualne awarie nie sprawią, że złapiesz się za głowę, gdy zobaczysz koszty. Jednak nie da się ukryć, że pojazd ten ma też swoje wady, między innymi silniki wysokoprężne na starość robią się bardzo awaryjne. Automatyczna skrzynia biegów w tym modelu kompletnie odpada, należy także dodać, że karoseria nie została wykonana najlepiej, a korozja może się pojawiać nawet w przypadku najmłodszych egzemplarzy.

Budżet 10 tysięcy złotych na Fiata Punto II 

Jeżeli masz do wydania 10 tysięcy złotych, Fiat Punto II będzie naprawdę rozsądną propozycją. Pamiętaj jednak, że podczas zakupu z rynku wtórnego warto zabrać ze sobą osobę, która zna się na tej marce samochodów. Unikaj diesli oraz modeli z automatyczną skrzynią biegów, postaw na nieco starsze modele z silnikami benzynowymi. W takich pojazdach usterki najczęściej są niedrogie, jednostka napędowa pracuje dobrze nawet po przejechaniu dużej liczby kilometrów, a jedynym problemem może się okazać karoseria, którą zawsze możesz zakonserwować.

(fot.pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*