Co to jest spedycja krajowa i czym się różni od transportu?

Co to jest spedycja krajowa i czym się różni od transportu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Spedycja to pojęcie bardzo szerokie, dlatego też często mylnie się go używa. W najprostszym rozumieniu spedycja jest procesem organizowania, nadzorowania oraz zarządzania wszelkimi czynnościami niezbędnymi dla bezpiecznego i efektywnego dostarczenia przesyłki we wskazane miejsce. A co różni spedycję krajową od międzynarodowej? Dlaczego nie można utożsamiać jej z transportem? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest spedycja?

Spedycja stanowi jeden z elementów branży TSL (transport, spedycja, logistyka). To działalność polegająca na organizowaniu przewozu ładunków oraz wykonywaniu wszystkich innych niezbędnych czynności dodatkowych na zlecenie klienta. Obecnie taką usługę realizują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa spedycyjne oferujące kompleksowe usługi związane ze składowaniem przesyłki, wypełnianiem dokumentacji, pakowaniem, organizowaniem transportu i ubezpieczeniem towaru.

Krajowa Spedycja

Spedycja krajowa – co to?

Istota spedycji krajowej opiera się ona na połączeniach lokalnych, a więc na obszarze jednego państwa. Nie wymaga zatem współpracy z zagranicznymi agencjami, a jedynie podmiotami krajowymi. Spedycja krajowa uchodzi za jedną z łatwiejszych do zorganizowania, ponieważ transport nie musi przechodzić kontroli granicznych. Dodatkowo w Polsce funkcjonuje dobrze rozbudowana sieć dróg krajowych i autostrad, co przekłada się na szybką i punktualną realizację zlecenia.

Spedycja międzynarodowa

Znacznie szerszy obszar obejmuje spedycja międzynarodowa, która polega na organizacji łańcucha dostaw i przewozie towarów pomiędzy różnymi państwami, a nawet kontynentami. To wszystko oznacza konieczność ścisłej współpracy z zagranicznymi kontrahentami, a także dodatkowymi formalnościami związanymi między innymi z odprawami celnymi.

Inne rodzaje spedycji

  • Spedycja drogowa – w jej ramach organizowany jest przewóz ładunków z wykorzystaniem samochodów lub zestawów drogowych (ciągnik z naczepą lub samochód z przyczepą). Polecana jest szczególnie w przypadku mniejszych ładunków.
  • Spedycja lotnicza – uchodzi za niemal niezawodną. Towary przesyłane drogą powietrzną docierają praktycznie wszędzie i zdecydowanie szybciej.
  • Spedycja kolejowa – w ramach spedycji drogą kolejową towary często przewożone są w kontenerach, na platformach lub w cysternach. Dużą zaletą spedycji kolejowej jest brak opóźnień.
  • Spedycja morska – pozwala obniżyć koszty, a jednocześnie bezpiecznie dostarczyć ładunki. Realizowana jest w ramach transportu pełnokontenerowego FCL oraz drobnicowego LCL.
Spedycja Krajowa

Spedycja a transport – czym się różnią?

Choć często można spotkać się z zamiennym stosowaniem pojęć spedycja i transport – mają one różne znaczenia. Zarówno spedycja, jak i transport są elementami branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Spedycja jest jednak pojęciem znacznie szerszym, a jej zadania sprowadzają się do organizacji i koordynowania całego łańcucha dostaw, w tym także transportu. A więc transport jest elementem składowym spedycji. Żeby jeszcze lepiej wyjaśnić tę kwestię, warto dodać, że spedycja i transport są częścią Logistyki, która obejmuje najszerszy obszar.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*