Sprzedajesz samochód Ukraińcowi lub będzie on eksportowany do Ukrainy? Sprawdź, jak wygląda kwestia dotycząca podatku VAT.
Obecnie wiele osób może celowo sprzedawać swoje samochody na rynku ukraińskim. Wiele osób trudni się w sprzedaży aut na wschód, tak samo zresztą, jak niektórzy Niemcy w przypadku sprzedaży samochodów do Polski. Warto więc poznać kilka formalnych kwestii, które w przypadku sprzedaży aut trafiających do Ukrainy mogą być niezwykle cennymi informacjami. Zacznijmy jednak od samych podstaw.
Tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdej umowy kupna–sprzedaży samochodu, musi ona zawierać kilka kluczowych informacji. Poza danymi osobowymi obu stron transakcji należy oczywiście podać markę, model oraz rok produkcji samochodu, jego numer rejestracyjny, przebieg, numer nadwozia, a także dokładne dane dotyczące miejsca, daty i godziny transakcji.
Nie trzeba również wspominać o tym, iż aby dopełnić wszystkich kwestii, należy przekazać takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz polisa OC. Na sam koniec zaś musimy udać się do wydziału komunikacji w naszym urzędzie miasta i zgłosić wyrejestrowanie pojazdu. Należy to zrobić jak najszybciej, jako że dopóki samochód będzie widniał w bazie jako zarejestrowany na nasze nazwisko, dopóty wszystkie wykroczenia czy wypadki będą powiązane właśnie z nami.
Wszystkie te procedury nie różnią się więc absolutnie niczym, są takie same jak w przypadku sprzedaży auta Polakowi. Warto jednak przy okazji pamiętać, by umowę stworzyć w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz ukraińskiej. Może to bowiem znacznie ułatwić życie kupującemu, który nie będzie musiał męczyć się z usługami tłumacza przysięgłego, które są wymagane do urzędowego zaakceptowania druku z zagranicy.
Ukrainiec, który kupuje auto w Polsce, musi pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze będzie musiał opłacić na granicy polsko-ukraińskiej cło. Po drugie zaś do wyjechania z Polski na kołach będą potrzebne albo tymczasowe tablice rejestracyjne, albo upoważnienie od notariusza do korzystania z auta.
Zajmijmy się teraz jednak głównym tematem tego tekstu – jak wygląda sytuacja z podatkiem VAT, jeśli sprzedajemy samochód do Ukrainy? Cóż, tutaj sprawa jest naprawdę prosta. Jeżeli pojazd sprzedajemy po pół roku od daty jego nabycia, nie będziemy zmuszeni do płacenia za niego podatku dochodowego czy tym bardziej podatku VAT. W innych sytuacjach VAT również nas nie dotyczy, lecz w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy i z zyskiem, konieczne będzie odprowadzenie podatku dochodowego.
Zdj. główne: Liubomyr Vovchak/unsplash.com