Sprowadzenie auta elektrycznego z Norwegii – poradnik krok po kroku

Sprowadzenie auta elektrycznego z Norwegii – poradnik krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdecydowałeś się na sprowadzenie samochodu elektrycznego z Norwegii? Nie można się temu dziwić, w końcu tam, tych pojazdów jest najwięcej, a co za tym idzie, prawdopodobnie ceny również nie będą zawyżone. Jednak jakie czynności musisz wykonać, aby móc swobodnie poruszać się nim po Polsce?

Sprowadzenie auta z Norwegii – początek

Zanim oczywiście pojedziesz po swój nowy samochód elektryczny do Skandynawii, musisz prześledzić rynek wtórny. Jak się okazuje, pojazdów tego rodzaju w Norwegii jest naprawdę wiele, to jeden z krajów, który najszybciej wkomponował się w zmianę spalinówek na elektryki. 

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu weź pod uwagę swój styl jazdy oraz potrzeby. Wszystko dlatego, że wybór pod kątem rodzajów samochodów elektrycznych również jest bardzo duży. Do wyboru masz na przykład niedużego Nissana Leaf, który oferuje około 400 kilometrów zasięgu. Jeśli szukasz czegoś bardziej dynamicznego, polecamy Teslę Model X, 3 lub S, szczególnie w wersji Long Range. Oczywiście ostateczny wybór należy już tylko do Ciebie.

Podatki przy sprowadzaniu auta elektrycznego

Głównym kosztem podatkowym w przypadku sprowadzania auta elektrycznego z Norwegii może okazać się podatek VAT. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że niektóre pojazdy mogą być z niego zwolnione. Będzie tak między innymi wtedy, gdy przebieg samochodu będzie wyższy niż 6 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednak w przypadku, gdy właścicielem samochodu jest firma, niestety nie będzie takiej możliwości. Ponadto konieczne będzie zapłacenie akcyzy zaraz po odprawie celno-przewozowej. Co ważne, pojazdy elektryczne zwolnione są z cła, aby go nie zapłacić, musisz wypełnić formularz EUR 1 jeszcze przed wyjazdem z Norwegii.

Dokumenty przewozowe, jakich potrzebujesz

Jest kilka podstawowych dokumentów przewozowych, o których musisz pamiętać podczas odprawy celno-przewozowej. Przede wszystkim konieczne jest skompletowanie wniosku SAD. Urząd Celny będzie wymagał od Ciebie przedłożenia dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela pojazdu. Ponadto niezbędne będzie również posiadanie oryginalnych dokumentów pojazdu, które wydano właścicielowi w Norwegii.

Rejestracja pojazdu w naszym kraju

Po powrocie do Polski niezbędne będzie przetłumaczenie dokumentów pojazdu. Następnie koniecznie udaj się do Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta, gdzie zarejestrujesz swój samochód. Podczas wizyty koniecznie miej przy sobie dowód rejestracyjny w oryginalne, dokumenty potwierdzające zakup pojazdu, dowód odprawy celno-przewozowej, swój dowód osobisty, a także aktualne badania techniczne auta. Ponadto przydadzą się stare tablice rejestracyjne i oczywiście prawidłowo wypełniony wniosek. Po złożeniu tych dokumentów otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny. Pamiętaj jednak, że jest on ważny zaledwie 30 dni, jeżeli w tym czasie nie odbierzesz nowego dowodu, nie będziesz mógł poruszać się po polskich drogach swoim nowym samochodem elektrycznym. 

Zwróć uwagę na fakt, że mając auto elektryczne, czeka na Ciebie znaczna liczba przywilejów, między innymi darmowe parkowanie na podstawie lokalnych przepisów czy też możliwość korzystania z buspasów jeszcze do 2025 roku.

Zdj. główne: Ernest Ojeh/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*