Mały, zrywny, oszczędny – zobacz zalety VW Up!

Mały, zrywny, oszczędny – zobacz zalety VW Up!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody z segmentu A są pojazdami niszowymi, lecz bynajmniej nie niepotrzebnymi. Czym w tej kategorii wyróżnia się Volkswagen Up!?

Volkswagen Up! – spadkobierca tradycji niemieckiej marki

Marka Volkswagen od naprawdę wielu lat posiada swojego konkurenta w najmniejszym rynkowym segmencie, który oznaczany jest literką A. Ta kategoria zarezerwowana jest dla bardzo małych miejskich samochodów – w ogromnej większości hatchbacków. Te auta charakteryzują się drobnymi rozmiarami, niewielką mocą oraz ogromną ekonomią dzięki stosowaniu małolitrażowych silników.

Dziadkiem modelu Up! był Volkswagen Lupo produkowany w latach 1998–2005. To on rozpoczął drzewo genealogiczne pojazdów od marki z Wolfsburga w segmencie A. Lupo był tak naprawdę miniaturowym Polo, co pokazuje nawet podobieństwo platformy – Volkswagen skrócił płytę podłogową używaną w Polo tak mocno, jak tylko się dało, a następnie osadził na niej Lupo oraz jego brata bliźniaka – Seata Aronę.

Następny w kolejce był Volkswagen Fox produkowany w Europie w latach 2003–2010, a w Brazylii i Argentynie tworzony aż do dziś. Fox urósł lekko w porównaniu do Lupo, lecz nadal zachował wszystkie cechy poprzednika – to pojazd bezpieczny, ekonomiczny i, co dla wielu najważniejsze, tani.

W 2011 roku na salony wjechał jednak omawiany dziś Up!, który zredefiniował miniaturowość. Zaledwie 3540 mm długości, 1641 mm szerokości oraz 1489 mm wysokości to, mówiąc delikatnie, kompaktowe gabaryty. Up! jednak mimo wszystko zdołał zostać hitem sprzedażowym i produkowany jest aż do dziś, równolegle z wersją elektryczną – e-Up!

Volkswagen Up! i jego największe zalety

Volkswagen Up! nie bez przyczyny otrzymał w 2012 roku statuetkę za najlepszy samochód roku. Auto to idealnie trafiło w gusta klientów i w swojej klasie, choć nie jest ona zbytnio rozbudowana, naprawdę mocno dominuje nad konkurencją. Jakie są jednak najmocniejsze atuty modelu?

Dużą zaletą tego auta jest rozbudowana gama silnikowa. Możemy wybierać między jednostkami o mocy 60 KM, 75 KM, 95 KM oraz aż 115 KM, a warto dodać, iż auto w zależności od wersji potrafi ważyć mniej niż tonę! Wszystkie silniki posiadają pojemność jednego litra, a ich zużycie paliwa waha się w przedziale 4–5 litrów na 100 kilometrów. To naprawdę wyborny wynik. Małe rozmiary pozwalają mu perfekcyjnie odnaleźć się w miejskiej dżungli. Koniec końców właśnie po to został stworzony.

Volkswagen Up! – ceny

Volkswagen Up! z rocznika 2022 dostępny jest już od 58 290 zł. Jeżeli zaś chodzi o system ratalny, swój egzemplarz możemy mieć już za 580 złotych miesięcznie. Może się to wydawać sporą kwotą, lecz należy pamiętać, iż obecnie na rynku motoryzacyjnym trudno jest znaleźć tańsze samochody. Dlaczego więc nie skusić się właśnie na ten model?

zdj. główne: Antonino Visalli/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*