Jedną z najciekawszych propozycji wśród SUV-ów jest KIA Sportage, która wyróżnia się wygodnym wnętrzem, bogatym wyposażeniem i dużą mocą.
Samochód nie musi kosztować również dużo. Za używane auto – oczywiście w zależności od rocznika, przebiegu, stanu technicznego i pakietu – można zapłacić do 40 000 złotych. Czy warto tyle wydać?
KIA Sportage to znany model. Wyróżnia się wyjątkowo estetycznym wyglądem karoserii, a także dobrymi osiągami i dużym komfortem podróżowania. Znana jest również ze swojej niezawodności. Samochód ten można zakupić za mniej niż 40 000 złotych. Którą generację warto wybrać?
W przypadku samochodów używanych niezwykle ważne jest to, aby model był sprawny, można było zweryfikować jego przebieg, a także historię. Jeżeli chodzi o starsze modele, może być to nieco trudne, dlatego warto zwrócić uwagę głównie na trzecią generację. Produkcja została zakończona dość niedawno, dlatego wciąż można się natknąć na bardzo zadbane modele.
Kia Sportage trzeciej generacji jest dostępna w czterech odmianach wyposażenia: S/M/L/XL. Standardowa wersja S obejmuje takie elementy jak 6 poduszek powietrznych, system ABS i ESC, TCS, a także HAC i DBC. Oprócz tego w aucie znajdują się elektrycznie sterowane szyby i lusterka, podgrzewanie lusterek zewnętrznych, komputer pokładowy, a także 6-głośnikowy system audio z gniazdem USB. Całość dopełniają takie elementy, jak klimatyzacja i alufelgi.
Na jakie udogodnienia można liczyć w bogatszych wersjach wyposażenia? Są to m.in. światła do jazdy dziennej w technologii LED, światła przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów, czujniki cofania, dwustrefowa klimatyzacja automatyczna czy reflektory ksenonowe i kamera cofania umieszczona w lusterku wstecznym oraz podgrzewane fotele.
Kia Sportage trzeciej generacji została zaprezentowana na rynku azjatyckim i europejskim w kwietniu 2010 roku. Kolejne premiery na rynku południowoamerykańskim i środkowo-amerykańskim, a także australijskim miały miejsce w sierpniu i październiku. Auta zostały bardzo ciepło przyjęte przez kierowców na całym świecie. Samochody doczekały się aż sześciu odmian silników:
Pierwsze wersje samochodu były utrzymane w awangardowej koncepcji – głównym projektantem był Peter Schreyer. Cechy szczególne samochodu to prostokątna atrapa chłodnicy, tworząca mocne połączenie z agresywną, spiczastą linią reflektorów i wysoka linia okien. Samochód doczekał się w 2014 roku liftingu. Nieznacznie przestylizowano nadwozie. Wprowadzono również nowe wzory alufelg i lepsze materiały wykończenia w środku.
Kupując samochód, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest na pewno dokładna diagnostyka elektroniki, a także stan koła dwumasowego w wersjach z manualną przekładnią. Należy również sprawdzić, jak działa przekładnia skrzyni biegów. Na szczęście większość samochodów wciąż jest w dobrym stanie, dlatego za kwotę 40 000 na pewno będzie można nabyć zadbany model.
Zdj. głóne: 𝔑𝔦𝔩𝔰 𝔅𝔬𝔤𝔡𝔞𝔫𝔬𝔳𝔰/unsplash.com