Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Jak sprowadzić auto z Niemiec?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Polacy najczęściej szukają aut w Niemczech. Można je tam kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Co roku wiele osób sprowadza samochody z zagranicy. Poniżej podpowiadamy, jak sprawnie to zrobić. 

Sprowadzanie samochód z Niemiec nadal jest popularne, ponieważ auta stamtąd mają często bardzo dobry stan techniczny. Dodatkowo cena jest zazwyczaj lepsza niż w Polsce. Warto się na to zdecydować, jeśli masz mniejszy budżet, a potrzebujesz porządnego samochodu. Wystarczy tylko zapoznać się ze wszystkimi formalnościami i dokładnie przemyśleć swój zakup. 

Gdzie szukać samochodu?

Najpierw musisz znaleźć auto, które będzie odpowiadało twoim potrzebom. W tym kroku postępuj tu jak w przypadku kupna samochodu w kraju. Możesz odkupić go bezpośrednio od właściciela. W tym celu przejrzyj strony, które oferują pojazdy z Niemiec. Uważnie przeglądaj ogłoszenia. Możesz poprosić o pomoc kogoś, kto ma doświadczenie w zakupie samochodów. Może to być twój znajomy, bądź osoba z rodziny. Nie bój się zadawać pytań. Zarówno twojemu pomocnikowi, jak i sprzedawcy. Jeśli masz wątpliwości, umów się z nim najpierw na rozmowę telefoniczną. Zapytaj w niej na przykład o kwestie formalno-prawne lub o parametry techniczne i stan auta. 

Takie pojazdy możesz znaleźć też na miejscowych giełdach. Dużo prostszą opcją jest jednak zakup od handlarza. Załatwia on bowiem sporo potrzebnych formalności za klienta. Są to na przykład sprawy związane z wyrejestrowaniem oraz wykupem tablic. To też lepsza opcja dla mniej doświadczonych osób. Dobrym pomysłem jest wynajęcie firmy, która na życzenie klienta szuka wybranych modeli samochodów. Zajmuje się również transportem auta z Niemiec do Polski. Przygotuj się też na dodatkowe koszty. Oprócz ceny pojazdu trzeba doliczyć pieniądze za dojazd i opłaty związane z opłaceniem akcyzy. Po zakup możesz udać się samodzielnie lub wynająć lawetę. Jeśli się na nią zdecydujesz, również warto dorzucić to do kosztorysu. 

Jazda testowa i zakup auta 

Jeśli zdecydujesz się na zakup, wynegocjuj ze sprzedającym możliwość jazdy próbnej. Możesz podczas niej sprawdzić, czy samochód będzie dla ciebie odpowiedni. Po przyjeździe na miejsce porównaj pojazd ze zdjęciami zamieszczonymi na stronie internetowej. Zobacz też czy odpowiada opisowi. Dobrze jeśli sprawdzisz też, czy samochód posiada odpowiednie dokumenty. To również dobry moment na weryfikację, czy osoba, która sprzedaje pojazd, faktycznie jest jego właścicielem. 

Możesz zażądać przedstawienia historii samochodu. Dzięki temu zobaczysz, czy auto jest bezwypadkowe, czy jednak miało jakieś poważniejsze stłuczki. Gdy w tym momencie zdecydujesz się na zakup, sporządź umowę na papierze. Najczęściej spisywana jest w języku niemieckim lub dodatkowo zawiera też polskie tłumaczenie. Sprzedający powinien przekazać ci również komplet dokumentów. Dowiedz się też od niego, jakie formalności musisz załatwić jeszcze przed wyjazdem do Polski.

Transport zagranicznych samochodów

W Polsce musisz przygotować się na opłaty i rejestrację. Każdy samochód, który zostaje sprowadzony do Polski, musi przejść odprawę celną. Tak jest też w przypadku, kiedy zakupisz auto z Niemiec. Odprawa celna wymaga przygotowania odpowiednich papierów. Są to na przykład dokument sprzedaży, paszport lub dowód, czy oryginalny dokument własności. 

Przygotuj się również na to, że w Polsce obowiązuje taryfa celna. Musisz ją opłacić w urzędzie po zakupie auta. Pamiętaj, żeby zrobić to jeszcze przed rejestracją samochodu. Na stronie https://edu.trans.eu/ dostępny jest blog, z którego dowiesz się więcej o tym, jak dobrze zorganizować transport. Zawiera on profesjonalną wiedzę, opracowaną przez profesjonalistów.

(fot. pixabay.com) 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*