Szybka utrata walorów wizualnych oraz większa podatność na usterki to tylko niektóre z problemów, jakie mogą pojawić się po zakupie używanego samochodu. Posiadanie starszego pojazdu wiąże się z większą liczbą obowiązków niż w przypadku auta nowego. Dlatego warto o niego odpowiednio dbać.
Kwestie wizualne to ważna sprawa w przypadku wszystkich samochodów – pojazd towarzyszy nam na co dzień, a kiepski wygląd może diametralnie wpłynąć na spadek jego wartości, postrzeganie właściciela auta oraz komfort podróżowania. Wybór odpowiedniego auta spełniającego wszelkie wymagania użytkownika jest nie lada wyzwaniem. Powinno być to motywacją do tego, aby jak najlepiej zadbać o swój samochód. Codzienna i intensywna eksploatacja w dużym stopniu przyczynia się do powstawania różnego rodzaju mankamentów oraz uszkodzeń. To całkowicie naturalne zjawisko, którego nie da się uniknąć. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich środków, które pomogą jak najdłużej utrzymać pojazd w nienagannym stanie. Zarówno pod względem wizualnym, jak i mechanicznym.
Warsztaty samochodowe oferują liczne zabiegi kosmetyczne, które pozytywnie wpłyną na walory estetyczne pojazdu. Dostępne usługi usuwają dotychczasowe ślady użytkowania, a także przedłużają żywotność samochodu. To szczególnie ważne w przypadku starszych aut, które były używane przez innych właścicieli. Oferowane usługi to między innymi:
Możemy spotkać się z sytuacją, że użytkowany przez nas samochód będzie miał uszkodzoną powłokę lakierniczą. Rozwiązanie jest w takim przypadku proste – wystarczy udać się do warsztatu samochodowego, oferującego korekcję lakieru. Polerowanie i renowacja to zabiegi, w których wyniku pozbędziemy się wszelkich defektów, takich jak zarysowania, zmatowienia i hologramy. Cały proces wykonywany jest ręcznie bądź maszynowo, niekiedy z wykorzystaniem dedykowanego papieru ściernego. Taki zabieg dodatkowo zwiększy połysk pojazdu.
Wosk do samochodu stosowany jest w celu poprawy wyglądu zewnętrznego oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. W wyniku tego zabiegu na powierzchni samochodu tworzy się powłoka ochronna, zabezpieczająca karoserię przed solą oraz kwaśnymi deszczami. Proces woskowania należy regularnie powtarzać.
Regularne czyszczenie wnętrza samochodu powinno być nawykiem każdego właściciela samochodu. Ilość bakterii, które się tam znajdują, może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów. Zadbana, schludna tapicerka bez wątpienia poprawi komfort jazdy, a także zagwarantuje estetyczny wygląd wnętrza pojazdu. Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem odkurzacza piorącego oraz specjalistycznych środków. Jeżeli dysponujemy odpowiednim sprzętem, proces ten możemy wykonać sami w garażu.
Wcześniejsi właściciele auta mogli pozostawić po sobie trudne w pozbyciu się zapachy – to szczególnie zauważalny problem, jeśli poprzedni kierowca palił papierosy w samochodzie. Najprostszym sposobem jest zakup tak zwanego neutralizatora, którego koszt wynosi od 10 do 50 złotych. Przed użyciem należy sprawdzić, czy dany preparat można stosować na skórze lub zamszu. Jeśli auto wyposażone jest w tapicerkę z takich materiałów, można nieodwracalnie ją uszkodzić. Bardzo skuteczną metodą na usunięcie niechcianych zapachów może okazać się także ozonowanie lub czyszczenie wnętrza ultradźwiękami. Pierwszy sposób polega na pochłanianiu cząsteczek dymu papierosowego, pleśni oraz innych zapachów przez ozon. Druga metoda jest mniej popularna, jednak bardzo nowoczesna, ekologiczna i skuteczna. Bazuje ona na przemieszczających się falach dźwiękowych w ośrodku przewodzącym.
Każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, że im wyższy przebieg samochodu, tym więcej usterek. Starsze samochody mogą mieć problemy z układem napędowym, układem hamulcowym i akumulatorem. Posiadając używany samochód, trzeba pamiętać o okresowych przeglądach i naprawach.
Wiele osób omija ten zabieg, uważając go za zbędny. Silnik powinien jednak być w znakomitej kondycji – to serce samochodu. Zaniedbanie tej części pojazdu może być przyczyną wielu niezwykle niebezpiecznych awarii. Należy wymienić uszczelnienia olejowe oraz wyczyścić wszystkie detale, a następnie wykonać konserwację, która przedłuży żywotność elementów komory silnika.
Wymiana poszczególnych części niekoniecznie musi się wiązać z usterkami pojazdu. Naturalną koleją rzeczy jest eksploatacyjne zużycie się elementów, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Raz w roku wymienione powinny być części, takie jak filtr kabinowy, filtr paliwowy (Diesel), olej silnikowy z filtrem, a także wycieraczki na przedniej szybie. Natomiast co dwa lata zalecana jest wymiana płynu hamulcowego, filtra powietrza, filtra paliwowego (silnik benzynowy) oraz przegląd klimatyzacji. Od czasu do czasu warto poddać kontroli geometrię zawieszenia, wymienić lub naładować akumulator oraz zakupić nowe opony.
Pamiętajmy o systematycznym serwisowaniu swojego pojazdu! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet najstarszy model posłuży jako bezpieczny, komfortowy i funkcjonalny środek transportu.