Grupa zakupowa w branży transportowej – co to i dlaczego warto?

Grupa zakupowa w branży transportowej – co to i dlaczego warto?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli prowadzisz małą firmę transportową i zawsze musisz negocjować warunki współpracy z kontrahentami (a najczęściej te warunki wciąż pozostają nieatrakcyjne),  pomyśl o dołączeniu do grupy zakupowej. Czym jest grupa zakupowa i jakie są jej zalety? O tym w dalszej części artykułu, opracowanego wspólnie z firmą TGZ z Katowic!

Co to grupa zakupowa?

Grupa zakupowa to zrzeszenie najczęściej małych firm, które działają w tej samej lub podobnej branży, w celu uzyskania lepszych warunków współpracy z dostawcami i kontrahentami. Jak to działa? Zwykle małe firmy transportowe składają niewielkie zamówienia, np. w przypadku ubezpieczeń samochodów czy leasingu. Na tym polu nie ma możliwości negocjacji, gdyż przedsiębiorstwom wykonującym dane usługi nie zależy na utrzymaniu takiego klienta. Co innego, gdy zamówienie składa duża firma transportowa i ma możliwość negocjacji ze względu na potencjalne zagrożenie utraty tak wielkiego gracza. Z tego powodu powstały grupy transportowe, które zrzeszają dużą liczbę mniejszych firm i dlatego mają możliwość pozyskania lepszych warunków współpracy dla swoich członków. 

Co można zyskać dzięki grupie zakupowej?

W przypadku grupy zakupowej TGZ, jej członkowie mogą uzyskać lepsze warunki w zakresie ubezpieczenia floty, leasingu samochodów ciężarowych czy ciągnika i kart paliwowych.

1. Ubezpieczenia ciężarówek i aut dostawczych

Zarówno w przypadku aut osobowych, jak i ciężarówek i dostawczaków, OC jest jedyną obowiązkową polisą ubezpieczeniową. Natomiast firmy transportowe najczęściej korzystają także z innych rodzajów ubezpieczenia: autocasco, Assistance, NNW czy OCP przewoźnika. Licząc koszta wszystkich polis może wyjść na prawdę pokaźna kwota, a ubezpieczyciele często niechętnie dają rabaty w przypadku kilku aut we flocie. W grupie zakupowej te warunki zdecydowanie są lepsze!

2. Leasing ciężarówek i ciągników

Często małe firmy, szczególnie te, które dopiero wchodzą na rynek, nie mają możliwości zakupu floty aut ciężarowych. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na leasing ciężarówek, które później można wykupić nie narażając się na duże wydatki na początku działalności. Grupa transportowa TGZ negocjuje warunki z bankami, pomaga w wyborze rodzaju leasingu i służy pomocą na każdym etapie. 

3. Karty paliwowe

Karty paliwowe (flotowe) to idealne rozwiązanie dla flot samochodowych, które chcą zmniejszyć koszty paliwa. Dlatego cieszą się taką popularnością wśród firm transportowych. Najczęściej rabaty na karty flotowe są udzielane dużym flotom samochodowym z pominięciem tych małych firm. Zadaniem zrzeszenia jest uzyskanie warunków współpracy z małą firmą transportową zbliżonych do tych, które uzyskałoby duże przedsiębiorstwo. 

Transportowa Grupa Zakupowa

Tak naprawdę, jest to tylko część usług, warunki których negocjuje grupa zakupowa. W przypadku TGZ są to także usługi z zakresu księgowości, telepass czy prawnicy transportowi. Jeśli prowadzisz małą firmę, sprawdź ofertę grupy transportowej i uzyskaj lepsze warunki współpracy z kontrahentami.

Fot.: Kendall Henderson/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*