Współwłaściciel samochodu – jakie ma prawa i obowiązki?

Współwłaściciel samochodu – jakie ma prawa i obowiązki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Młodzi kierowcy po zakupie swojego pierwszego samochodu często spotykają się z wysokimi cenami składek OC. Sposobem na obniżenie ceny za ubezpieczenie jest dopisanie doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela. Z czym wiąże się taka procedura?

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. To dobry obowiązek, bo jazda samochodem zawsze wiąże się z ryzykiem kolizji. Niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z jazdą samochodem, jest tym większe, im młodszy jest kierowca samochodu. Dlatego ubezpieczyciele nakładają na młodych kierowców wysokie składki. Sposobem na obniżenie stawki za ubezpieczenie jest wpisanie jako współwłaściciela kierowcy, który ma już uzbierane zniżki.

Jak dopisać współwłaściciela?

Istnieją dwa sposoby dopisania drugiego właściciela. Jednym z nich jest wpisanie drugiej osoby na umowie kupna-sprzedaży, podczas nabywania samochodu. Wtedy na umowie muszą się znaleźć dane osób, które mają być wpisane w dowód rejestracyjny i ich podpisy.

Drugim sposobem jest umowa darowizny samochodu. Jeśli samochód jest już w posiadaniu jednej z osób, wtedy pozostaje sporządzić umowę darowizny pojazdu (może być to połowa samochodu albo tylko kilka procent). 

Utrata zniżek

Trzeba pamiętać, że w przypadku wpisania dwóch właścicieli, kierowca niedoświadczony płaci mniejszą składkę, jednak właściciel ze zniżkami ryzykuje nimi w przypadku kolizji spowodowanej przez niedoświadczoną osobę. W takim wypadku zarówno sprawca zdarzenia, jak i współwłaściciel solidarnie tracą zniżki. Trzeba więc przytomnie podejść do kwestii „użyczania” swoich zniżek niedoświadczonemu kierowcy. Zazwyczaj na taki krok decydują się rodzice lub dziadkowie świeżo upieczonego kierowcy. Osoba, która zostaje dopisana do dowodu rejestracyjnego, nie musi być nawet czynnym kierowcą. Najważniejsze, żeby miał na koncie zniżki, najlepiej ich pełny pakiet.

Nie warto też w ogóle nie wpisywać młodego kierowcy do ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdzie kolizję spowoduje świeżo upieczony kierowca, wtedy ubezpieczyciel może żądać rekalkulacji składki, a nawet zwrotu poniesionych kosztów. Dodatkowo młody kierowca nie zbiera zniżek za bezszkodową jazdę, bo w bazach TU nigdy nie widniał jako kierowca samochodu, więc ubezpieczyciel nie ma podstaw do większego zaufania.

Rejestracja samochodu ze współwłaścicielem

Kiedy mamy w ręku umowę kupna-sprzedaży trzeba pamiętać o uiszczeniu opłaty w urzędzie skarbowym, która wynosi 2% od wartości pojazdu. Jeśli samochód jest warty mniej niż 1000 zł, wtedy podatnik jest zwolniony z opłaty. Podatek nie jest w żaden sposób uzależniony od ilości właścicieli. Drugą istotną kwestią jest wizyta w urzędzie komunikacji, w którym przerejestrujemy auto. Tutaj procedura nie różni się niczym od klasycznej rejestracji auta. Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie będzie mógł się pojawić w urzędzie, wtedy należy mieć ze sobą pełnomocnictwo. Dokument ten jest bezpłatny dla najbliższej rodziny (małżonkowie, dzieci, rodzice, wnuki, dziadkowie), w innym przypadku kosztuje 17 zł. 

Darowizna różni się procedurą. Choć nie jest to proces skomplikowany, to może być bardziej czasochłonny. Podatek jest zależny od stopnia pokrewieństwa łączącego strony umowy i wartości pojazdu. W przypadku zerowej grupy podatkowej jest możliwość uniknięcia opłacania podatku. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby w ciągu 6 miesięcy poinformować urząd skarbowy o darowiźnie. Jeśli tego nie zrobimy, podatek zostanie naliczony.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*