Kupno samochodu bez OC – co zrobić dalej?

Kupno samochodu bez OC – co zrobić dalej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakup używanego samochodu wiąże się z silnymi emocjami. Z jednej strony jest podekscytowanie, bo w końcu można zrealizować swoje marzenia, a z drugiej napięcie, czy oferta, którą jest się zainteresowanym, jest rzeczywiście tak atrakcyjna. Warto stonować emocje, żeby na pewno dokonać dobrego zakupu. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie OC.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest ważne w kontekście zakupu auta?

Decydując się na zakup samochodu z rynku wtórnego, zainteresowani najczęściej skupiają się na takich parametrach, jak stan techniczny auta, wygląd, czy elementy wyposażenia. W trakcie sprawdzania poszczególnych aspektów działania samochodu uwadze mogą umknąć kwestie związane z ubezpieczeniem OC.

To, dlaczego warto, aby samochód miał ubezpieczenie OC, to przede wszystkim konsekwencje finansowe, które mogą wystąpić w momencie kontroli. Nabycie samochodu używanego i tak wiąże się z kosztami, między innymi ze względu na przegląd techniczny auta, czy wymianę oleju, a często i dojazdy do sprzedawcy, jeżeli mieszka w innej lokalizacji. Warto oszczędzić sobie nerwów, kiedy okaże się, że auto nie ma ubezpieczenia OC, a także zachować dodatkowe pieniądze w portfelu.

Kupno samochodu używanego i OC – na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Pierwszym aspektem kupowania samochodu używanego, jest to, żeby upewnić się u sprzedawcy o ubezpieczeniu OC. Niestety, często się zdarza, że handlarze lub osoby sprzedające samochód indywidualnie unikają tego tematu. Dlatego warto na początku zaznaczyć, że kwestia OC jest szczególnie ważna i zażądać konkretnych informacji. Jeżeli są to tylko słowne zapewnienia, należy wziąć sprawy we własne ręce i dowiedzieć się tego samemu. Są na to proste i legalne sposoby.

Jak sprawdzić, czy używane auto ma OC na własną rękę?

Nie trzeba szukać wyjątkowych rozwiązań, żeby sprawdzić OC auta. Wystarczy do tego strona internetowa UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co jest potrzebne do tego, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat danego auta?

Dzięki stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można sprawdzić OC praktycznie każdego samochodu. Potrzebne są do tego tylko dane takie jak numer rejestracyjny pojazdu, a także numer VIN. Następnie wpisuje się datę, w której samochód miałby być ubezpieczony. Witryna UFG powinna ujawnić wiadomości takie jak numer polisy i informacje na temat towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co robić, kiedy kupujący zdecyduje się na auto bez wykupionego OC?

Wielu kierowców, nawet pomimo ryzyka, decyduje się na nabycie takiego auta. Dlatego warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie, gdy przebiega kupno samochodu bez OC – jak postępować?

Często mówi się, że nie można kupić auta, które nie ma OC. To nieprawda – można. Jedyną kwestią, o której warto pamiętać, jest to, że z momentem zatwierdzenia transakcji, ubezpieczenie auta jest w gestii nowego posiadacza. Do tego niezbędna jest wizyta u dobrego ubezpieczyciela. Gdzie go znaleźć?

Jak znaleźć dobrą ofertę OC?

Dobrego ubezpieczyciela można znaleźć na stronie takiej, jak rankomat.pl. Są tam umieszczone oferty, które zachęcają zarówno ceną, jak i pakietem. Dzięki nim można zaoszczędzić również pieniądze. Stawka za ubezpieczenie może być nawet do 15% niższa w internecie, niż w standardowej lokalizacji ubezpieczyciela.

Oprócz tego są dostępne inne praktyczne funkcje – można na przykład użyć kalkulatora OC AC rankomat.pl. Z jego pomocą wybranie najkorzystniejszej oferty dla posiadanego auta, jest jeszcze łatwiejsze.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*