Jak zarejestrować nową przyczepkę samochodową? Poradnik!

Jak zarejestrować nową przyczepkę samochodową? Poradnik!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rejestrowanie przyczepki samochodowej nie jest raczej najczęstszą procedurą, z jaką musimy się mierzyć. Jak więc zrobić to krok po kroku?

Przyczepka samochodowa to często bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie przewieźć więcej rzeczy, niż pozwala nam na to bagażnik naszego samochodu. Jak to jednak z pojazdami bywa, trzeba je oczywiście najpierw zarejestrować, zanim w ogóle będziemy mogli ich używać. Nie inaczej jest z przyczepkami samochodowymi.

Oczywiście rzadko kiedy będziemy spotykali się z taką potrzebą, lecz jest to proces wymagany, by w ogóle móc korzystać z naszej nowej przyczepki. Z naszym poradnikiem będziesz w stanie bez przeszkód przejść przez rejestrację przyczepki samochodowej w taki sposób, by trwało to jak najkrócej!

O czym pamiętać przy zakupie przyczepki?

Oczywiście pierwszym krokiem jest kupienie przyczepki. Ważne jest oczywiście, by spełniała ona wszystkie wymogi, a to zapewnia nam świadectwo homologacji drogowej, które koniecznie musimy posiadać i musi być dołączone do naszej przyczepki. Nie tylko jest to nasza przepustka do dalszej rejestracji, ale przy okazji nie będziemy musieli oddawać jej na przegląd – dopóki homologacja jest ważna, przyczepki możemy używać na drodze bez żadnych obaw.

Kupiłem przyczepkę – co dalej?

Gdy posiadamy przyczepkę i wszystkie potrzebne dokumenty, musimy skierować się do najbliższego naszemu miejscu zamieszkania Wydziału Transportu i Komunikacji. Musimy tam złożyć wniosek o zarejestrowanie naszej przyczepki, a także okazać dowód własności pojazdu w jakiejkolwiek formie (najczęściej jest to faktura VAT), wspomniane już świadectwo homologacji, a także kartę pojazdu. 

Oczywiście rejestracja nie może obyć się bez pewnych opłat. Sam dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne to koszt 94 złotych. Gdy doliczymy do tego inne rzeczy, jak znaki legalizacyjne czy wszystkie opłaty urzędowe, łączny koszt rejestracji wyniesie nas 107,50 złotych. Nie można również zapomnieć o ubezpieczeniu naszej przyczepki, które jest wymagane przez polskie prawo.

Najpierw otrzymasz oczywiście czasowy dowód rejestracyjny, ważny 30 dni. Przez ten okres możesz już używać przyczepki w oczekiwaniu na właściwy dowód rejestracyjny. W ciągu wspomnianych 30 dni urząd powinien przygotować dla Ciebie właściwy dowód, co kończy całą procedurę. Od teraz możesz bez problemu używać swojej przyczepki na drodze!

To warto wiedzieć o rejestracji przyczepki

Istnieje kilka reguł, które mogą sprawić, iż cały proces rejestracyjny ulegnie znacznemu skróceniu, a Ty będziesz w stanie używać swojej przyczepki samochodowej o wiele szybciej. Oczywiście pierwszą kwestią jest posiadana homologacja przyczepki, która sprawia, że nie musimy jechać na przegląd. 

Warto również pamiętać o tym, że kupując nową przyczepkę, możesz rozpocząć cały proces rejestracyjny jeszcze zanim ją odbierzesz. Jeżeli zaś kupiłeś ją za granicą, masz 30 dni na rejestrację. Warto o tym pamiętać, gdyż dzięki temu będziemy w stanie zacząć używać naszej przyczepki o wiele wcześniej, a w wielu sytuacjach jest ona potrzebna „na już”.

Zdj. główne: NeONBRAND/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*