Artykuł sponsorowany
Kupując nowe opony, mamy do czynienia z szeregiem informacji, których udzielają nam producenci. Nie każdy wie, na co zwracać uwagę i czym kierować się przy zakupie opon. Podpowiadamy!
Mają one duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na komfort jazdy. Zależy od nich sterowność jednośladu, przyczepność do podłoża i droga hamowania. Wybierając odpowiednie opony do motocyklu, przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta co do ich rozmiaru. Kupienie zbyt szerokich opon może wiązać się z gorszą sterownością i stabilnością.
Określa on maksymalne obciążenie, jakie dane opony są w stanie wytrzymać. Nie można kupować opon o nośności mniejszej niż ta, którą zaleca producent motocykla. Istotne jest także, żeby dobrać opony o dopasowanym do danego pojazdu indeksie prędkości, który określa maksymalną prędkość, do której dostosowana jest opona.
Przed zakupem konkretnych opon motocyklowych, warto zapoznać się z opiniami innych kierowców. Często można spotkać się z bardzo dokładnymi obserwacjami na temat tego, jak dana opona zachowuje się w różnych warunkach. Przykładem opon z dobrymi opiniami jest michelin anakee 3.
Należy pamiętać, że wybór odpowiednich opon ma wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo, jednak kiedy zależy nam na konkretnych parametrach i osiągach, to właśnie opinie innych kierowców mogą być najbardziej przydatne. Przykładami innych opon, które cieszą się dobrymi opiniami są metzeler roadtec z6 oraz michelin pilot power 3.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje opon do samochodu: letnie, zimowe oraz całoroczne. Niektórzy decydują się na te ostatnie, czyli wielosezonowe, przede wszystkim ze względu na oszczędność pieniędzy. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że jeden komplet opon szybciej się będzie zużywał. Opona całoroczna łączy cechy zimowej i letniej, nie osiąga jednak tak dobrych parametrów, jak każda z nich. Oznacza to więc, że na przykład zimą ma gorszą przyczepność od opony zimowej.
Kupując nowe opony w wersji zimowej i letniej należy pamiętać o ich regularnej wymianie oraz o odpowiednim przechowywaniu opon. Nie powinny być one narażone na deszcz i słońce. Opony letnie są twardsze niż te zimowe. Jazda na zimówkach przez cały rok oznacza większy hałas, zmniejszoną przyczepność oraz szybsze ścieranie się bieżników. Z kolei jazda na letnich oponach zimą jest bardzo niebezpieczna.
Przy wyborze opon bardzo ważny jest ich odpowiedni rozmiar, dostosowany do zaleceń producenta.
Na rynku dostępne są trzy klasy opon:
– klasa ekonomiczna – opony są najtańsze i zachowują minimalne parametry, które odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Polecane są dla kierowców, którzy nie jeżdżą zbyt dużo. Są one jednak wykonane z gorszej jakości materiału niż opony z klasy średniej.
– klasa średnia – najczęściej wybierana. Zapewniony jest tu wysoki poziom bezpieczeństwa i dobry materiał, a także wyższe parametry związane z długością hamowania i z hałasem. Opony tej klasy przeznaczone są dla większości kierowców, którzy dużo się poruszają po mieście i poza nim oraz robią kilka razy w roku dłuższe trasy.
– klasa premium – to opony dla osób, które wymagają wysokich osiągów i bardzo dobrych parametrów. Charakteryzują się najlepszymi materiałami oraz najwyższą jakością.
Wybór nowych opon, zarówno samochodowych, jak i motocyklowych, jest kwestią bardzo istotną. Warto wziąć pod uwagę szereg najbardziej istotnych kwestii i nie sugerować się względami estetycznymi, tylko tym, żeby ogumienie zapewniło bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com